رویداد روز زمین ۲۰۲۰

دیروز ۲۲ آوریل، روز جهانی زمین بود. در این روز آرتیست ها و هنرمندانِ خیابانی زیادی از کشورهای مختلف، آثاری را با موضوع زمین و محیط زیست، تحت رویدادی با عنوان (EARTH DAY GLOBAL HALT) خلق کرده و آن را در فضای مجازی باهشتگ های اختصاصی منتشر کردند! این رویداد توسط جنبش "شبکه روز زمین" (@earthdaynetwork)برگزار شد و مسئول و برنامه ریز رویداد، گرافیتی کارِ امریکایی " مگ زینی" (@megzany) بود. مگ زینی در نهایت توانست حدود ۵۰۰ آرتیست از بیش از ۱۰۰ کشور جهان را برای حضور در این رویداد متقاعد کند! تعدادی هنرمند خیابانی نیز از ایران در این رویداد حضور داشتند از جمله آنها: اترس، مجنون،گربه،نفیر،جی، RUN ، گردو بودند.
یکی از این #گرافیتی کاران حاضر در مورد روند انجام این کار به ما اینگونه می‌گوید: "اوایل اسفند ماه بود که دعوت نامه ای برای این رویداد به ایمیل من اومد. اول قرار بود کارها روی دیوار و توی خیابون انجام بشه. اون زمان هنوز کرونا در اورپا و آمریکا اپیدمی نشده بود؛ بعد که کرونا فراگیر شد بدلیل خطرات موجود گفتن بهتره کارا دیجیتالی باشه! ولی بازم اگر مایلید می‌تونید روی بوم یا روی دیوار و هرطور که می‌تونید اثرتون رو خلق کنید." ۵۰ سال پیش روز زمین در تقویم بین المللی ثبت شده است و جنبش "شبکه روز زمین" که هسته‌ی مرکزی‌اش در آمریکا واقع است، توانسته در وضع برخی قوانین به نفع #محیط_زیست و حیوانات موثر عمل کند؛ اما دولت ها و سیاستمداران آمریکا و دیگر کشورها به تعهدات خودشان در قابل محیط زیست و زمین نه تنها عمل نکردند، بلکه سعی در برچیدن برخی قوانین محدود کننده نیز دارند!
‌حامیان این کمپین می‌گویند هدف از برگزاری رویدادِ زمین این بوده است که توجه مخاطبان زیادی به یکباره جلبِ موضوع شود و به دنبال آن یک موج عظیم رسانه‌ای شکل بگیرد تا مردم در این زمینه آگاه‌تر شوند! ‌گفته شده که به ازای هر هنرمندی که در این رویداد شرکت کرده، یک درخت نیز به رسم یادبود کاشته خواهد شد. آثار که در بالا مشاهده میکنید:
تصوی اول: اثر اترس، تکنیک ‌‌
تصوی دوم: اثر مجنون، نقاشی داخل سطل زباله
‌تصویر سوم: اثر نفیر، نقاشی دیجیتال‌
‌تصویر چهارم و پنجم: ‌اثر گربه، نقاشی دیجیتال و انیمیشن‌
تصویر ششم: اثر جی، نقاشی دیجیتال‌
‌تصویر هفتم: ‌اثر RUN ، نقاشی دیجیتال
تصویر هشتم: اثر گردو، نقاشی دیجیتال‌