هتلی با بدترین منظره در کل دنیا

نقد و بررسی هتل بنکسی در اسرائیل

این روزها دوباره همه جا پر شده از فیلم حرکت جالب بنکسی در حراجیی که یک اثر از بنکسی به ارزش یک میلیون پوند به فروش رسید! در این حراجی اثر «دختری با بادکنک» که 12سال پیش بنکسی آن را خلق کرده بود به فروش رفت، گفته شده که این اثر که اصل بودن آن تایید شده بود رکورد قیمت پیشین اثار او را شکسته است!

اما به محض اینکه چکش حراجی ساتبیز به صدا در آمد دستگاه کاغذ خردکنی که بنکسی از قبل آن را در اثر مخفی کرده بود شروع به کار کرد و نقاشی در مقابل چشم حضار به کاغذ پاره تبدیل شد!

اما بیاین یک بار به دور از هیاهوی رسانه ها به بنکسی نگاه کنیم، در این که بنکسی فوق العاده است شکی نیست، در اینکه او خیلی باهوش است و جز خلاق ترین آدمهای عصر حاضر هست هم تردیدی نیست که البته از نظر من او خلاق ترین شخصیت در زمینه هنرهای تجسمی دوره ی معاصر است، بحث فنی بر کیفیت آثار او نداریم، بحث بر سر این حجمه ی تبلیغاتی هست که همواره به دنبال بنکسی بوده است، و از این شخصیت یک برند معتبر و سلبریتی مرموزی ساخته ...

بنکسی احتمالا متولد 1974در یات، منطقه ای نزدیک بریستول در انگلیس است، پیش از این که گرافیتی کار کند قرار بوده قصاب شود و یک مدتی در چاپخانه کار میکرده، بعد با هنر خیابانی و گرافیتی اشنا شده و از سال 1990 گرافیتی را آغاز کرده است، او در ابتدا گرافیتی رایتر بوده اما بخاطر سرعت پایینش در نوشتن گرافیتی تصمیم میگیرد که با شابلون کار کند و کار در زمینه استنسیل را آغاز میکند! او تا امروز در کشورها و در مکان های مختلف کار زده است، هویتش پنهان است، او مشهورترین گرافیتی آرتیست دنیاست بطوری که اگر بر بنایی کار بزند، ارزش آن بنا یا ملک بسیار بالا می رود و در صورت امکان آن اثر را به حراج می گذارند!

در انگلیس و در لندنی که تمام خیابان هایش با دوربین کنترل می شود و یک فرد از هنگامی که از خانه بیرون میاید تا دوباره به خانه باز میگردد قابل بررسی و کنترل است ، حدود 20سال در خیابان هایش گرافیتی کار کرد بدون اینکه هویت آن فرد شناسایی نشود!در واقع پنهان ماندن هویت بنکسی یک بازی سرگرم کننده سیاسی و رسانه ایست، سیستم بنکسی را افتخار بریتانیا میداند پس تمایلی ندارد تا این بت ساخته شده را خراب کند بلکه حتما سعی در حفظ پنهان ماندن هویت او خواهد کرد تا کماکان مورد توجه همه جهان باشد، از طرفی رسانه و مطبوعات با جنجال بر سر هویت بنکسی و تکرار این بازی سرگرم کننده که بنکسی چه کسی است، هر از چندگاهی بازار خود را با خبری از هویت بنکسی گرم کنند، یک روز می گویند بنکسی فلان خواننده فلان گروه راک است، یک روز با ژست کاراگاهی عکس را رو می کنند و با دلیل های خودشان احتمال می دهند که آن عکس تصویر چهره بنکسی است و این بازی تمام نشدنی ست چرا که مردم هم همیشه عاشق این داستان های مرموز معما گونه اند!

اما اگر چهره بنکسی لو برود فردای آن روز دیگر نمی شود از این بازی پول به جیب زد، پس فعلا و یا تا همیشه صرف بر این هست که هویت بنکسی پنهان بماند!

مثل یک کاتالیزور قوی این هنرمند با استعداد را به سمت هر چه بیشتر اوج گرفتن سوق داده است،پس تعجبی نیست که حالا به جایی رسیده ایم که بنکسی با استفاده تبلیغاتی از این اعتبار، هتل در اسرائیل احداث می کند، و چه ترکیب ناملموس و دوست نداشتنیی هست که مالک یک هتل لاکچری در اسرائیل یک هنرمند خیابانی باشد.

جدیدترین ها