استنسیل ایران خلوت تر از همیشه

یادداشتی در مورد وضعیت استنسیل آرت ایران

احمدرضا بیدگلی- وقتی نگاهی به سیر زمانیِ #استنسیل آرت در ایران بیاندازیم هیچوقت آن را تا بدین اندازه خالی و بی‌سروصدا نخواهیم یافت! #هنرمندان فعال در استنسیلِ ایران اگر چه همواره تعدادشان انگشت شمار بوده، اما غالبِ آثارشان حرفی برای گفتن دارد و آنها را در قامت هنرمندان جهانی نشان می‌دهد. حال اکثر آنهایی که موفق بودند، یا برای همیشه از ایران رفته‌ و یا عمده‌ی فعالیتشان را به خارج ازین مرز و بوم برده‌اند. به هرحال هر کسی ممکن است برای پیشرفت و گسترش هنرش روزی تصمیم به خروج از کشور بگیرد؛ اما در این میان ما شاهد کمرنگ شدن و نهایتاً فراموش شدن امثال "#ژئو"، "#طاها" ، "#ساکت"و ... نیز بوده‌ایم. اینها همه نشان از عقیم بودنِ هنر خیابانی در ایران است که فرزند خلفی از او حاصل نمی‌شود؛ نهایتاً این جبرِ محیط است که پیروز می‌شود و می‌گوید که یا باید رفت و یا فراموش شد. استنسیل کارهایی که در کوتاه ترین زمان و پربازدید ترین مکان‌ها پیامشان را به مردم منتقل می‌کردند، چرا دیگر رد و نشانشان بر دیوارهای شهر نیست؟


#حادثه‌ی_پلاسکو و فداکاری آتشنشان ها را به یاد بیاورید؛ آن زمان استنسیل کارهایی بودند که سریعاً به حادثه واکنش نشان دادند. همه‌ی اینها نشان از کمرنگ شدن هنر #شابلون زنی یا استنسیل در گرافیتی ایران است و امروز می‌توان گفت که حالا میدان خالی تر ازین حرف هاست... بی ثباتیِ اقتصاد از یکسو و قوانین بازدارنده و ناعادلانه از سوی دیگر عرصه را برای فعالیت مستقل و البته آزادی خواهانه در ایران به شدت محدود کرده. اما باید امیدوارانه به دنبال راهی برای زنده نگه داشتن هنر در خیابان و استنسیل کارهایش بود.


حداقل کاری که در این راستا می‌توان از خودِ گرافیتی کاران انتظار داشت این است که تعامل بیشتری با یکدیگر ایجاد کنند و اتحادی که در این روند زمانی روبه کمرنگ شدن است را بالا ببرند. چیزی که قبلا بیشتر شاهدش بودیم همکاری بین #رایتر ها و استنسیل آرتیست ها بود. احتمالا روند نزولی در این کارهای مشترک هم یکی از دلایل محو شدن برخی استنسیل کارهاست. چرا که شاید خودشان را در این بین تنها می دیدند... در تصاویربالا (اسلاید دوم و سوم و چهارم)اجراهایی از چند استنسیل آرتیست کم سابقه اما بااستعداد را می‌بینیم که امیدواریم فعالیتشان ادامه دار باشد. آیا شما راه حلی برای بهبود این شرایط دارید؟آیا استنسیل آرتسیت تازه کار و فعالی را میشناسید

جدیدترین ها