گفت و گو با OAK OAK


یکی از مشهورترین هنرمندان خیابانی که این روزها هر روز اسمش بیشتر شنیده میشود، Oakoak هست، یک هنرمند خوش ذوق فرانسوی که از سال 2006 کار در زمینه ی هنر خیابانی را آغاز کرد و کم کم توانست با سبک خاص و ذهن خلاقش سر و صدای زیادی در جهان به پا کند.

او مانند هنرمندان قبلی پیرو یک استایل مشخص و محدود نیست او گاهی از مجسمه ها و آدمکهای کوچک استفاده میکند گاهی چیزی بر اشیای محیط می افزاید و گاهی هم نگارشی روی آن ها انجام میدهد!

هرچند اطلاعات شخصی خاصی از این هنرمند در دسترس نیست و هویتش نیز نسبتا پنهان است اما «مجله گرافیتی ایران» مصاحبه و گفت و گوی صمیمانه ای با این هنرمند داشته است که در ادامه میتوانید مشاهده کنید.

- RUN خب oak oak کی هنر خیابانی را شروع کردی؟

OAK OAK - من سال 2006 بود که شروع کردم ولی اولا خیلی جدی نبودم.

-چجوری ایدهاتو پیدا و انتخاب میکنی؟

-هر روز زمان زیادی را قدم میزنم تو شهر خودم یا هرجای دیگه ای که باشم و به همه جا نگاه میکنم، هرچیزس که رو زمین یا دیوار باشه و بعضی اوقات یه مکان خاص باعث میشه ایده ای به ذهنم برسه ولی میتونم همون مکان رو هزاران بار دیده باشم و هیچ ایده ای نداشته باشم ولی میدونم که بلاخره یه روز بهم الهام میشه که چه کاری اون مکان انجام بدم.

-کدوم کاراتو بیشتر دوست داری؟

-کینگ کانگ کوچولوم و جیغ که اثر هنرمندی به اسم مانچ هست رو خیلی دوست دارم.

-تاحالا با مردم یا پلیس به مشکل برخوردی؟

-هنوز که نه ولی یک کارخونه ی متروکه بود که فکر کرده بودن یرای دزدی اونجا رفتم ولی وقتی فهمیدن میخام نقاشی کنم ازم خواستن اونجا رو ترک کنم.

-برات اهمیت داره کارایی که تو خیابون انجام میدی زمان بیشتری اونجا بمونه؟

-نه درواقع این موضوع رو دوست دارم و کارای خیابونیم فقط زمان کوتاهی باقی میمونه و باعث میشه که ایده های جدید و کارهای جدید جایگزین بشه و ادامه بدم.

-با اینکه کارهایی با سایز کوچیک انجام میدی و فوقالعادن ولی دوست داری روی دیوار های بزرگ اثر خلق کنی؟

-نوامبر گذشته امستردام بودم و تو فرودگاه هرکاری میتونستم بکنم وومن یه کاپ کیک بزرگ روی مکان خاص انجام دادم پس میبیینی درواقع من نیازی به دیوار ندارم و دوست دارم با فضا بازی کنم. برام سخته که روی یه دیوار سفید کار کنم تا یه دیواری که پر از سوراخ یا ترک باشه.

-چجوری اولین کارتو شروع کردی؟ کسی یا چیزی الهام بخش بود برات؟

-اولین کارم را روی یک کپسول اتشنشانی انجام دادم و با گذاشتن دوتا چشم و دهن زنده تر شده بود و بعد از اون این کار رو ادامه دادم و فضارو جوری که دوست داشتم تغییر میدادم به اثری که دوست دارم.

-بین تمام هنرمندهای خیابانی دنیا به کدامشان بیشتر از همه علاقه داری؟

-کارهای pejac را خیلی دوت دارم و levalet و vinie و جدیدان هم با zabou که زن فوق العاده و با استعدادی هست اشنا شدم.

-هنرمند خیابونی از ایران هم میشناسی؟ (به غیر از من)

-بله icy و sot و خود شما البته.

-نظرت درباره ی هنر خیابونی وارد شدنش به داخل گالری ها چیست؟ درسته یا نه؟

-برای من وقتی استریت ارت وارد گالری میشه هنر محسوب میشه ولی هنر خیابانی هم هنر هستش. شخصا فکر میکنم ایده ی بدی نیست اگر یه هنرمند خیابانی میتونه مقداری پول دربیاره و باهاش تجهیزات و چیزایی که نیاز داره خریداری کنه و اثر جدید خلق کنه .

-کار دیگه ای غیر از هنرخیابانی انجام میدی؟

-قبلا یه جای کلاسیک کار میکردم ولی الان خیابان تمام وقتمو گرفته.

-عادت های روزانت چیان؟

-موسیقی دوست دارم. نمیتونم بدون موسیقی کار کنم و خیلی سبک راک دوست دارم ولی همه ی سبک هارو گوش میدم. هفته ی پیش یه صفحه گرامافون از اهنگ های راک دهه ی 70 ایران خریدم که عالیه. عاشق سفر کردنم هرجایی تو دنیا مخصوصان جاهایی که متروکه هستند چون فضای خوبی دارند. و عاشق فوتبال و اسکیت هم هستم.

-دوست داری تو 10 سال اینده چیکار کنی؟ برنامه ای داری؟

-امیدوارم بتونم سفر کنم ووادمای جدید و بشناسم و کارای جدید انجام بدم. و امیدوارم مثل 10 سال پیش که شروع کردم هنر خیابونی رو ادامه بدم و هر روز ازش لذت ببرم.

-کسی که امروز هستی و زندگیتو دوست داری؟

-من خوشحالم و امیدوارم وقت بیشتری برای سفر و انجام پروژه هام داشته باشم و زندگیمو دوست دارم.

خب سوال اخر oak aok اینه که چیزی دوست داری به افراد یا هنرمند هایی که این مصاحبه رو میخونن بگی؟

مهمترین چیز اینه که کارتونو با افتخار انجام بدید و لذت ببرید . همیشه یادتون باشه که تو دنیا ینفر پیدا میشه که از کارتون و هنرتون خوشش نیاد پس بهشون اهمیت ندید و ادامه بدید و خوشحال باشید.

متن اصلی مصاحبه