دیوار بزرگ(Big Wall)

دیوارهای بزرگ ، قدرتی به بزرگی اتحاد

.
علیرضا نیکبخت _

صبح یک روز آرام
دیواری طولانی، بی روح و خاکستری
اما چند ساعت بعد…
همان دیوار است که روح و انرژی چند گرافیتی کار را روی خود دارد؛ اینبار زنده است و پر از رنگ؛ اینبار با عبور از کنارش نمی‌توان سر را پایین انداخت؛ انرژی و تاثیر آن خیره کننده است.
این اتفاق در عرض چند ساعت می‌افتد.
چند گرافیتی کار با چندین قوطی رنگ کنار هم جمع می‌شوند تا بزرگتر شوند و قدرت مندتر …

– بیگ وال (bigwall) در دایره لغات گرافیتی به گرافیتی های بزرگی گفته می‌شود که معمولا توسط چند گرافیتی کار یا گاها بصورت انفرادی اجرا شود. خروجی کار گرافیتی ای بزرگ بر دیواری با طول بزرگ است. گرافیتی ها وقتی بصورت بیگ وال اجرا می‌شوند عموما ارتباطی با هم دارند؛ این می‌تواند موضوع و ایده‌ باشد، می‌تواند از لحاظ هارمونی رنگی به هم مربوط باشد یا حتی می‌شود هیچکدام از موارد قبل نباشد و فقط چند گرافیتی کار با هم جمع شوند و هم زمان و کنار هم دیواری را کار کنند.
بیگ وال ها یا توسط گروه های گرافیتی (crew ) اجرا می‌شوند یا صرفاً چند گرافیتی کار که الزاما گروه هم نیستند.
اما چه چیزی آنها را دور هم جمع میکند؟
چند فاکتور را با هم بررسی می‌کنیم تا شاید به بخشی از این سوال پاسخ دهیم.
۱. تعامل و حل کردن چالش‌ها با کار جمعی: به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و تجربیات در این دورهمی ها از جمله بهترین اتفاقاتی هست که رخ می‌دهد. وقتی کارها قرار باشد از نظر رنگ و محتوا بهم متصل شوند، چالش هایی بوجود می‌آید که با اشتراک گذاشتن ایده ها و رسیدن به یک فرم مشترک حل خواهد شد؛ در این مورد بسیاری از گرافیتی کاران از تجربه های یکدیگر یاد می‌گیرند و در کنار هم رشد می‌کنند.
۲. همدلی و شور در کنار هم بودن: “اونارو پولاشون به هم نزدیک کرد مارو باورامون”
Photo : Covert
درحین اجرای بیگ وال انرژی خیلی خوبی بین گرافیتی کاران ردوبدل می‌شود؛ چه درحین کار و حل کردن چالش‌های کار در ابعاد بزرگ، چه پایان کار و مواجه شدن با خروجی بزرگ این کار. این تبادل انرژی و جمع شدن برای هدفی مشخص و به ثمر رساندن آن بشدت حس و حال مثبتی ایجاد می‌کند که یکی از تاثیرگذار ترین دلایل بوجود آمدن اینگونه برنامه هاست. در ضمن نمی‌توان این نیروی جمعی را در بالا رفتن اعتمادبنفس و کمرنگ شدن استرس کار نادیده گرفت.
۳. قدرت بیشتر، تاثیرگذاری بیشتر: وقتی خروجی یک بیگ وال منسجم را با یک تک کار مقایسه می‌کنیم، حتما متوجه تاثیرگذاری بیشتر آن بیگ وال خواهیم شد. برخوردهای متفاوت گرافیتی کاران نسبت به یک موضوع یا چند رنگ مشخص، همچنین ابعاد بزرگ این دیوار جذابیت و تاثیرگذاری بسیار زیادی برای مخاطب ایجاد می‌کند. یک انرژی عظیم درون دیوار محبوس می‌شود که مخاطب را خیره می‌کند. یک نظم در عین متفاوت بودن اجرا.

– مستقل بودن این اتفاق بخش ارزشمندتر آن است که یک بیگ وال را از نظر معنوی هم بزرگ میکند، کاری بزرگ که با سرمایه خلاقیت و تجربه و با هزینه شخصی و همکاری چند گرافیتی کار اتفاق می افتد. اگرچه گاهاً بیگ وال هایی در فستیوال ها و با اسپانسری ارگان یا سرمایه گذاری خاص انجام می‌شود اما همه می‌دانند که استقلال این جریان کار را بشدت ارزشمندتر و واقعی تر می‌کند.
ناگفته نماند که جمع شدن و ایجاد هماهنگی بین گرافیتی کاران شاید از سخت ترین قسمت های اجرای بیگ وال باشد. عموماً بیگ وال هایی که گروه های گرافیتی اجرا می‌کنند در این موضوع چالش کمتری دارند چون اعضای گروه با یکدیگر آشنا و بیشتر در ارتباط هستند و عموما یکدیگر را خوب می‌شناسند و افکاری همسوتر دارند.
اما بیگ وال هایی که خارج از گروه هست چالش برانگیز تر است، چه در اول راه که تصمیم برای این کار گرفته می‌شود و اعضای آن قرار است مشخص شود، چه در هنگامی که قرار باشد کار موضوع یا رنگبندی مشخصی داشته باشد؛ اما این روزها بیشتر می‌بینم که گرافیتی کاران برای کمتر کردن چالش ها این مسائل را کنار می‌گذارند و صرفا دور هم جمع می‌شوند و کار می‌کنند تا از انرژی و همراهی یکدیگر بهره ببرند و کاری بزرگتر و قدرتمندتر اجرا کنند. اما از حق نگذریم، بیگ وال هایی که اجزای آن با یکدیگر همسو و در ارتباط اند جذابیت و تاثیر بیشتری دارند و شاید حتی تعریف درست تری از بیگ وال ارائه بدهند و امر همزمانی اجرای این پروژه را نشان دهند. با این حال گرافیتیِ امروز ما هرچه در آن اتحاد بیشتری دیده شود زیباتر است و همین دور هم جمع شدن‌ها نیز نمره ای مثبت است.
از بیگ وال های قدیمی که عکسی از آن باقی مانده میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد:

Ck1 + big chiz + srt ratz (2005)kolah studio Archive
Ck1 + big chiz + srt ratz (2005)kolah studio Archive

elf crew _ 2007 _source: flickr elf crew
elf crew _ 2007

از نمونه بیگ وال هایی که موضوع داشتند میتوان بیگ وال رویداد اسیدی که واکنشی در جهت حمایت از قربانیان اسید پاشی بود اشاره کرد:

شاید بزرگترین بیگ وال گرافیتی ایران تا به امروز را بیگ والی که در بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط ۱۶ گرافیتی کار در تهران اجرا شد بتوان دانست:

از بیگ وال های زیبا و موفقی که تا به حال اجرا شده که با هماهنگی در هارمونی رنگ و داشتن تم کار ها به هم وصل شده اند میتوان نمونه های زیر را مثال زد:

از کرو های موفق در زمینه اجرای بیگ وال میتوان به Elf Crew اشاره کرد ، این گروه قدیمی در دوران مختلف خود بیگ وال هایی اجرا کرده که نمونه ای از آن را مشاهده میکنید(بقیه آثار در گالری آخر مطلب قابل مشاهده اند)

گرافیتی ایران بیگ وال های زیبایی از گذشته تا امروز دیده که حدود ۱۰۰ تصویر از آن را بصورت آرشیوی در اختیار شما قرار داده ایم

(روی لینک کلیک کنید)
Big walls

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *