گزارش تصویری از “اوپن استدیو عمق”

جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه، اوپن استودیوی (open studio) عمق در پلتفرم‌ سه گشایش یافت و درب آن به روی مخاطبان باز شد.

عمق گرافیتی‌نویس با سابقه‌ی ایرانی، بخشی از استدیوی شخصی خود را در این فضا بازسازی کرده بود و مجموعه‌ای از آثار گذشته تا به امروزش را به معرض نمایش گذاشته بود. آثار شامل استایل رایتینگ، کالیگرافی، حجم، چیدمان و البته نقاشی‌هایش بود. دیوارهای استودیو نیز توسط عمق گرافیتی نویسی شده بود. در این نمایش، آزادی در چیدمان آثار و برخوردش با عناصر، بازنمایی خوبی از فضای خیابانی ایجاد کرده بود که نتیجتاً مخاطب با یک گالری شیک و تر و تمیز مواجه نبود که این خود نکته‌ی بسیار مهمی بود. قبل از این رویداد این بخش از پلتفرمِ سه متروک و بلااستفاده بود که عمق به آن جانی دوباره بخشید.
در پنج روزی که این نمایش برقرار بود، فضا تغییراتی داشت و بر تعداد آثار در روزهای بعد اضافه شد. همچنین جمعیت خوبی از هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرخیابانی در روز افتتاحیه حضور پیدا کرده و فضای گرم و دوستانه‌ای را ایجاد کردند که این اتفاق در روزهای بعد هم افتاد و بعضی بازدید کننده‌ها برای چندمین بار در محل نمایش حضور پیدا کردند تا هم تغییرات در فضا را دنبال کنند و هم گفتگویی با گرافیتی کاران داشته باشند.

 مصاحبه ای با عمق در راستای این رویداد داشته ایم که در ادامه مطلب به آن میپردازیم:

  • ١.عمق لطفا از روند شکل‌گیری این اتفاق و برگزاری این نمایشگاه برامون میگی؟از کجا استارت خورد؟آیا پیشنهاد کسی بود؟ پروسه چقدر زمان برد از استارت تا امروز؟اگر توضیحی لازمه راجب کارها بهمون بگو.
این رویداد به پیشنهاد یکی از دوستان جامعه شناس که تحقیقاتی در مورد گرافیتی کرده،داده شد.
اول که أصلا قرار نبود نمایشگاه اثار باشه.
در طبقه ی سوم ساختمان پلتفرم٣،که خونه ای متروک با دیوار هایی خاکسری و بی روح بود،و محل أنبار نخاله های ساختمان،با توافقی با پلتفرم ٣داشتیم پیشنهاد نمایشگاهی از اثار کارگاهی خودم رو دادم که با استقبال دوستان همراه شد.
طی ۴روز این خونه ی متروک تبدیل به فضای اوپن استودیو که در عکس ها میبینیم شد.متاسفانه بعضی برنامه هام برای این نمایشگاه به هم خوردو بعضی از أیده هام ناتموم  ماند.
اثار واقع درنمایشگاه مجموعه ای از نقاشی های ۴سال اخیر میباشد.

        

  • ٢.آیا قبل از این فعالیتی تو بستر گالری و نمایشگاهی داشتی؟بنظرت این تیپ اتفاقات چقدر میتونه مفید باشه برای شناخت مخاطب؟ 
این اولین نمایشگاه اثار عمق به حساب میاد، أما به صورت شخصی در یکی دو تا نمایشگاه گروهی نقاشی شرکت داشتم.
هدفم از برپایی این نمایشگاه بیشتر باز کردن نگرشی نو به نمایشگاه های گرافیتی بود،که حقیقتی که در گرافیتی و هنر شهری وجود داره بتونه در قالب یک نمایشگاه ارائه بشه،نمایشگاهی  که بوی گرافیتیه توی خیابون  درونش حس  بشه.
به نظرم این اتفاق ها  هم میتونه برای شناخت مخاطب گرافیتی خوب باشه هم برای دوستانی که گرافیتی میکنن.
  • ٣.همیشه نقدهایی به برگزاری نمایشگاه گرافیتی بوده و هست اما برگزاری اوپن استدیو شاید بتونه بخش زیادی از اون نقد هارو رد کنه. نظر تو چیه؟ چیشد که به اوپن استدیو رسیدی؟ 
نقد سازنده همیشه خوبه وخودم هم از منتقدان گالری گرافیتی یا هنرمند با بر چسب گرافیتی بوده و هستم،اما به هر حال هر گرافیتی کاری توی زندگی شخصی خودش زمانی رو داخل کارگاهش سپری میکنه و همون طور که داره به سبک کارهاش میپردازه آثاری هم که میتونه ارزش گذاری هنری بشه هم تولید میکنه ،و خوب برای آرائه اونا باید به روی زمین بیاد،در أصل شما توی زیرزمین شکل میگیری و به روی زمین و بین مردم میای و باز به زیرزمین بر میگردی…
این فضا یاداوره کارگاه یک گرافیتی کاره.
  • ۴.این تجربه چطور بود برات؟
هر تجربه هم میتونه تلخ باشه هم شیرین،مهم درس هایی که از اون تجربه میگیریم.
  • ۵. بازخوردها و استقبال رو چطور می‌بینی؟اگر حرف یا نکته ی خاصی مونده که بخای بهمون بگی ، میشنویم.
استقبال خوب بود بعضی از دوستان رو ندیدم که خوشحال میشدم ببینم.دیدار با رفقای جدیده توی گرافیتی بهترین اتفاق برام توی این رویداد بود.
نکته ای که باید بهش إشاره کنم اینه،اگر کسی به گرافیتی علاقه باید این هنر رو با تموم سلول هاش درک و احساس کنه،گرافیتی فقط اسپری دست گرفتن نیست ،گرافیتی رو باید زندگی کنی ،هیپ هاپ رو باید زندگی کنی.
به امید روزای خوب
  • ممنون بابت وقتی که در اخیار ما قرار دادی 

تصاویری از این اوپن استدیو تهیه شده که در ادامه میتوانید دنبال کنید :

عکس و گزارش : علیرضا نیکبخت،مجله گرافیتی ایران

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *