منحصر به فرد ترین هایی از هنر خیابانی جهان

شکوفه پویا_تصور خیلی از مردم از هنر خیابانی هنری است که فرد “حتما” باید با “اسپری رنگ” روی “دیوار” طرحی به نگارش در آورد! این تعریف یا تصور هرچند غلط نیست اما کامل هم نیست! بهتر است هنر خیابانی را مجموعه از آثار هنری که در خیابان به نمایش عموم گذاشته میشود بدانیم.در این مقاله سعی کردیم چهره ی متفاوتی از هنر خیابانی را به شما نشان بدهیم که شاید کمتر دیده باشید، ما شما را با هنرمندانی آشنا میکنیم که درک این تعریف کامل از هنر خیابانی را برای شما ملموس تر میکنند، هنرمندانی که میتوان به آنها لقب «منحصر به فردترین» ها در دنیای هنر خیابانی را نیز داد:

دیوید زین- David Zinn

هنرمند آمریکایی که کارش در زمینه ی هنری را از سال ۱۹۸۷ در آن آربور و اطرافش شروع کرد، در ابتدا یک هنرمند معمولی بود که از هنرش فقط  برای کسب درآمد استفاده میکرد و طراحی لوگو، پوستر، ساختن کارتون های آموزشی و حتی طراحی بسته های شکر و تخم مرغ از جمله کارهایی بود که دیوید زین انجام میداد! اما اتفاقی که دیوید را در سطح جهانی شناخته شده کرد تحولی بود که در سال ۲۰۰۱ در دیوید رخ داد یعنی زمانی که دیوید خیلی اتفاقی وارد عرصه هنرهای خیابانی شد!

 

 

 

دیوید زین معمولا بصورت فی البداهه نقاشی های سه بعدی و کارتونی خیلی کوچک در گوشه و کنار شهر خلق میکند او این نقاشی ها را با گچ و ذغال و هر اشیائی که پیدا کند انجام میدهد.

بیشتر آثار خیابانی  دیوید زین در پیاده رو های  آن آربر و در میشیگان دیده شده است، زمانی که اولین عکسها از اثارش در فضای مجازی منتشر شد دیوید زین به دنیا معرفی شد!

ایساک کوردال  – Isaac Cordal

ایساک متولد ۱۹۷۴ و یک عکاس و مجسمه ساز اسپانیایی است، او در دانشگاه هنرهای زیبای پونته ودرا در رشته ی مجسمه سازی تحصیل کرده است و دلیل اینکه ما او را بعنوان یکی از خاص ترین هنرمندان خیابانی میدانیم همین مجسمه های اوست! ایساک کوردال با خلاقیت و هوشمندی خاصی مجسمه های مینیاتوری از جنس سیمان میسازد و آن را در فضای شهری قرار میدهد و از انها عکس برداری میکند، این مجسمه های ۱۵ سانتی متری را میتوان چسبیده به بالای ایستگاه اتوبوس و دیوارها لبه ی پشت بامها و دیوارها… یافت!

مجسمه های ایساک هدفمند و او بیشتر به منظور تاثیر گذاشتن بر سیاست، تاسیسات اداری و صاحبان قدرت این مجسمه ها ساخته و آنها را در موقعیت های پوچ مختلف در فضای شهری قرار میدهد! البته ایساک نمایشگاه های متعددی نیز از آثارش در شهرهای مختلف برگزار کرده است!

مجسمه های ایساک در شهرهایی چون بروسل، لندن، برلین، زاگرب، نانتس، سن جوز، بارسلونا، وین، مالمو، میلان، پاریس، بوگوتا و … به نمایش گذاشته شده اند. آثار ایساک بیانگر تامل انتقادی در ایده ی پیشرفت و بدبختی بشر و تغییر دمای کره ی زمین و کاهش تدریجی ارزش وجودی ما انسانها در کنار دیگر است. این مجسمه های کوچک که در درجه اول بیانگر کلیشه های اجتماعی است در کنار مردان بازرگان یا تجار، که لباسهایی شامل کت و شلوار پوشیدند و میانسالند و کیف سامسونت بدست دارند.

 

ایساک همچنین آثار حیرت انگیزی در زمینه ی بحث گرم شدن دمایی کره ی زمین از خود بجای گذاشته است که شاید مهمترین این اثار تصویر مجسمه های شناور در سال۲۰۱۱ در کشور آلمان درشهر برلین باشد که همچون ویروسی همه جا پخش شد و در رسانه ها و و فضای مجازی سر و صدای زیادی کرد!

 

 

دیگر ایده و پروژه موفق ایساک کوردال مجسمه های توری فلزی هست این مجسمه های عجیب به این منظور ساخته شده اند که سایه آنها طرح اصلی را نمایان کند!

 

 

اسلینکاچوSlinkachu

Slinkachu متولد۱۹۷۹ از جمله هنرمندان خیابانی بریتانیایی که عکاس و وبلاگ نویس نیز هست. او نیز مانند ایساک کوردال با آدمک های کوچکی که از سال ۲۰۰۶ در سطح شهر قرار داد مطرح شد! اما با این تفاوت که خود خالق آدمک هایش نیست بلکه او با بازسازی و رنگ آمیزی مدل های مینیاتوری قطارهای بازی این کار را انجام می دهد!

اسلینکاچو معتقد است که او کارش هم یک پروژه نصب و راه اندازی هنر خیابانی است و هم یک پروژه عکاسی. بخش خیابانی کار او بمنظور تعجب و تشویق ساکنین شهرها بمنظور به توجه کردن محیط اطرافشون است. صحنه آرایی های او در عکس برداری هایش و همچنین عنوانی که برای هر اثرش انتخاب میکند با هدف منعکس کردن تنهایی انسانها و ارزشهایست که با زندگی در شهرهای بزرگ تقریبا از دست رفته است. البته او در پس این مفهوم همیشه مقداری شوخ طبعی را چاشنه ی کارش میکند چون میخواهد مردم با آدمک هایش احساس همدردی کنند.

 

OakoAK

یکی از مشهورترین هنرمندان خیابانی که این روزها هر روز اسمش بیشتر شنیده میشود، Oakoak هست، یک هنرمند خوش ذوق فرانسوی که از سال ۲۰۰۶ کار در زمینه ی هنر خیابانی را آغاز کرد و کم کم توانست با سبک خاص و ذهن خلاقش سر و صدای زیادی در جهان به پا کند.

 

 

او مانند هنرمندان قبلی پیرو یک استایل مشخص و محدود نیست او گاهی از مجسمه ها و آدمکهای کوچک استفاده میکند گاهی چیزی بر اشیای محیط می افزاید و گاهی هم نگارشی روی آن ها انجام میدهد!

هرچند اطلاعات شخصی خاصی از این هنرمند در دسترس نیست و هویتش نیز نسبتا پنهان است اما مجله«گرافیتی ایران» مصاحبه و گفت و گوی صمیمانه ای با این هنرمند داشته است که در ادامه میتوانید مشاهده کنید.

گفت و گوی اختصاصی مجله گرافیتی با Oak Oak

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *