از پشه ی مالاریا تشکر کن!

اسپری رنگ چگونه اختراع شد؟

علی امانی – اولین تحقیقات و نتایج روی ذرات معلق به قبل از سال ۱۷۹۰ برمیگردد! این تحقیقات شاید ظاهرا ربطی به بحث ما نداشته باشد اما پایه گذار اکتشافات زیادی در صنعت بود است! در سال ۱۹۲۷ در شهر سولو نوروژ مهندس شیمی “اریک رودیم” در تلاش بود تا وسیله ای برای واکس زدن اسکی خود پیدا کند این تلاش ها با نتایجی که قبلا در مورد ذرات معلق بدست آمده بود او را به اختراع اسپری افشانه ذرات رساند! این اختراع در سال ۱۹۳۱ در ایالات متحده آمریکا ثبت شد و با قیمت ۱۰۰,۰۰۰ کرون نوروژی (واحد آن زمان پول نوروژ) به یک شرکت آمریکایی فروخته شد!
در دهه ی ۳۰ و ۴۰ میلادی پشه مالاریا دمار از روزگار مردم آمریکا دراورده بود ، پشه مالاریا از یک سو نیروهای امریکایی حاضر در جنگ جهانی دوم را شدیدا آسیب پذیر کرده بود و سوی دیگر آسیب های جدی به محصولات کشاورزی وارد میکرد تا اینکه در سال ۱۹۴۴ “لایل دیوید گودلوو و و.ن. سایلوان” که برای وزارت کشاورزی امریکا کار میکردند توانستند راهی برای گنجاندن گاز مایع در داخل اسپری کشف کنند آنها از یک نازل برای خروج گاز از داخل اسپری استفاده کردند و بدین ترتیب اسپری حشره کش پشه مالاریا را اختراع کردند! که تاحد زیادی از آسیب های پشه مالاریا کم کرد! این اختراع واقعا بزرگ بود و تاثیر خیلی زیادی روی کشف اسپری رنگ داشت چرا که از این به بعد امکان گنجاندن گاز در اسپری ها را فراهم میکرد!

در سال ۱۹۴۹ یک زن و شوهر امریکایی بنام ادوارد سیمور و همسرش بانی به دنبال راهی برای رنگ زدن دیواره ی رایاتور بخار خود بودند! انها باتوجه به داغ بودن رادیاتور بخار به دنبال راهی برای پاشیدن رنگ روی سطح رادیاتور بودند که بانی پیشنهاد کرد یک رنگ پاش مثل اسپری های حشره کش و خوشبو کننده بسازند و ادوارد سیمور با این ایده و فکر اولیه  از همسر خود توانست اولین اسپری رنگ را با تغییر در مواد اسپری های خوشبو کننده و اضافه کردن رنگ به آن بسازد! بعد از آن ادوارد با گرفتن وام از بانک محلی تصمیم گرفت این ایده انقلابی را گسترش دهد! و کارخانه “سیکمور” را تاسیس کرد که اولین شرکت در تولید اسپری های رنگ در جهان بود!(که البته هنوز هم فعالیت میکند)

 


(ادوارد سیمور مخترع اسپری رنگ – Edward Seymour)

 

شاید نه ادوارد سیمور و نه همسرش فکرش را هم نمیکردند که روزی این اختراع شان تحولی آنچنان بزرگ در هنر نقاشی ایجاد کند که چهره ی شهرها را به کلی عوض کند.

 


(اولین نسل از اسپری های رنگ)

به هر حال اسپری های شرکت سیکمور که به سرعت مورد استقبال قرار گرفته بود و در صنعت و کار محبوب شده بود هرروز پیشرفت کرد و اسپری های بهتر و بیشتری تولید کرد! به طوری که در سال ۱۹۷۳ در حدود ۲۷۰ میلیون قوطی اسپری تولید کرد و میتوان از جمله اولین اسپری های تولیدی در آن زمان از Rust-Oleum و Krylon نام برد!
این اسپری ها کوچک بودند و کار کردن با آنها سریع بود و البته زد خشک میشدند! پس بهترین وسیله برای گرافیتی نویسان بودتد چرا که به راحتی میتوانستند ان را در لباس خود مخفی کنند و سریع هم با آن نام خود را بنویسند!

 


(اسپری Rust-Oleum و Krylon در دهه ی ۷۰ از جانب گرافیتی نویس های نیویورک زیاد استفاده میشد)

اسپری رنگ اولین بار در امریکا ساخته شد و چند سال بعد جنبش گرافیتی در نیویورک متولد شد! انسان در طول تاریخ همواره وقتی در شرایط سخت قرار میگرفته دست به تولید و اکتشاف میزده است! شاید اگر پشه مالاریا آمریکایی ها را به تولید اسپری های حشره کش وا نمیداشت ادوارد سیمور هم نمیتوانست اسپری رنگ بسازد و شاید جنبش گرافیتی هم هیچوقت متولد نمیشد!

(از مطالب نسخه الکترونیک مجله گرافیتی ایران)
کپی فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.

One thought on “از پشه ی مالاریا تشکر کن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *