نگاهی بر اسپری ARTMAN و گفت و گوی اختصاصی ”فرزان فریور” پایه گذار شرکت آرتمن

 

در این چند سالی که از عمر گرافیتی ایران می گذرد، نیاز به اسپری حرفه ای جهت بالا رفتن کیفیت آثار و راحت تر شدن اجرا همواره حس می شد، هر چند که این نیاز با اسپری خارجی قابل رفع بود اما قیمت بسیار بالا و دسترسی سخت به این نوع اسپری ها، مشکلاتی بود که کار را برای گرافیتی آرتیست های ایرانی سخت و اکثر آن ها را محدود به امکانات کمی که قابل دسترس خودشان بود، می کرد .حال گروه ”آرتمن” با آغاز تولید اسپری های با کیفیت، گام مهمی در کمک به رفع این مشکلات برداشت.

برند اسپری آرتمن ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ به صورت رسمی معرفی شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

گفت‌‌و گویی با ”فرزان فریور” پایه گذار شرکت آرتمن ترتیب و موضوعاتی را از آغاز تا امروز آرتمن ، مورد بحث قرار دادیم که در ادامه میخوانید:

  • از شروع این ایده برایمان بگو و اینکه چند وقته درگیر جریانات پیش تولید این محصول هستید؟

موضوع نیاز به یک اسپری حرفه ای از قدیم بین بچه ها بوده. من با شرکت ها و کارخونه های زیادی راجع به این موضوع صحبت کردم ولی خب ”تک گل” تنها برندی بود که از این قضیه حمایت کرد; حدود یک سال و نیم پیش ما با شرکت تک گل آشنا شدیم و در مورد یک سری مسائل تبادل هایی بین ما و اونا صورت گرفت، تو برخی از مسائل اونا اسپانسر ما شدن و در مقابلش ما از برنامه هاشون حمایت کردیم. ما در خواست ها و نیاز هامون رو برای یک اسپری خوب به اونا می گفتیم و اول قرار بود خود شرکت تک گل این محصول رو معرفی کنه که با مشکلاتی مثل کمبود سرمایه و دانش کافی برای تولید همچین محصولی روبرو شد;و از اون موقع ما با همکاری و کمک هم محصولی مستقل به اسم ”آرت من” رو معرفی کردیم.از اون موقع تا الان برای رسیدن به دانش این قضیه تحقیقات زیادی انجام دادیم و سفر های زیادی(ترکیه و ایتالیا) رفتیم! تجربه اولمون در زمینه یک سری مسائل باعث شد زمان و هزینه زیادی صرف کنیم، مثل وارد کردن والو اسپری که حدود دو ماه طول کشید. بعد از طی کردن مسائل پیش تولید ، حدود شیش هفت ماه پیش به اسم این برند رسیدیم و کارهای طراحی و تولید شروع شد. از ۲۲ فروردین هم که به صورت رسمی معرفی شد و از اون موقع درگیر مسائل پخش و فروش هستیم.

 

  • الان که به یک سری تجربه ها رسیدید ممکنه در آینده قیمت این محصول کمتر بشه؟

ما در مورد قیمت خیلی فاکتور هارو در نظر گرفتیم،اگر قیمت رو پایین بیاریم قول نمیدم بتونیم این تولیدو ادامه بدیم. قیمت پایین نمیاد ولی کیفیت صد در صد بالا میره و در تولید بعدی بهتر شدن کیفیت به خوبی نشون داده میشه. به زودی یک ادیشن جدید با فشار بالا هم تولید خواهیم کرد که قیمت آن پایین تر خواهد بود!

 

  • تولید بعدی کی صورت میگیره ؟

ما دوباره منتظریم بار والو برسه، فکر نکنم بیشتر از سه ماه دیگه طول بکشه.

 

  • رنگ اسپری آرتمن چقدرش ایرانیه؟ میتونی بگی چه موادیش تولید ایرانه و چه موادیش وارداتیه؟

اکثر مواد اولیه رنگ مثل رزین و حلال های رنگ ، محصولات پتروشیمی ایران هست ولی خب به دلیل اینکه پیگمنت(رنگ دانه) های ایرانی کیفیت مناسبی نداشتن ما پیگمنت خارجی استفاده میکنیم. گازی که داخل اسپری پر میشه، قوطی و طراحی پوسته اون ایرانیه، والو داخل ایران تولید نمیشه که اون رو هم ما وارد میکنیم.

 

 

 

  • در مورد آینده آرتمن برامون بگو. چه ایده هایی دارید و این محصول قراره تا چه حد گسترش و پیشرفت داشته باشه؟

ما سال اول آرتمن رو یجورایی سال دمو میدونیم. بعد از این یک سال میتونیم محصولمون رو برای اسپانسر ها پرزنت کنیم و به دنبال مسائل وام و گسترش این محصول بریم.تو این یک سال هدفمون تولید صد هزار تا قوطی رنگ هست که محدود به رنگ های سیاه و سفید نیستن و رنگ های دیگه هم خواهیم داشت. ایده های زیادی داریم برای آینده ، هدف اول و اصلیمون اینه که آرتمن کارخونه مستقل به خودشو داشته باشه و از خط تولید تک گل خارج و تبدیل به یک برند محصولات هنری که فقط هم اسپری رنگ تولید نمیکنه بشه. تولید محصولاتی مثل ماژیک، مرکب و وسایلی که نیازش محسوسه بین گرافیتی آرتیست هامون و همچنین هنرمندان رشته های دیگه هم صورت میگیره. آرت من با ابزار گرافیتی شروع کرده ولی حتما در آینده روی دیگر وسایل و ابزار هنری هم کار میکنه. اگر موضوع نیاز کم ایران، مشکل ایجاد نکنه و آرتمن بتونه تولیدشو ادامه بده، تو برناممون هست که بازارامون رو به خارج ایران گسترش بدیم و تو این زمینه تحقیقات و فعالیت هایی هم کردیم، دلیل این که طراحی قوطی ها هم انگلیسیه همینه.

 

 

  • الان با چه مشکلاتی روبرو هستید؟برای رفعشون به چه چیزهایی نیاز و چه برنامه ای براشون دارید؟

از نیاز ها و مشکلاتمون در حال حاضر میشه به کمبود نیروی کار، کمبود دانش، تجهیزات و سرمایه اشاره کرد. برای رفع این مسائل ما بعد یک سال میریم سراغ پرزنت کردن این محصول و جذب اسپانسر و گرفتن وام که اگر موفق باشیم به مرور مشکلاتمون حل میشن. یکی از مسائل مهم دیگه ما، مسئله فروش هست که به شدت گسترش تولید رو تحت تاثیر قرار میده. برای ساختن زیر ساخت های فروش به تبلیغات و پرزنت کردن خوب از طرف خودمون و بقیه نیاز هست. یکی از عوامل مهمی که باعث پیشرفت کار آرت من و تولید محصولاتش میشه ، بالا رفتن تعداد گرافیتی آرتیست هاست و به طور کل هنرمند ها و مصرف کننده های این محصول.در نتیجه در هر برنامه ای مثل ورکشاپ ها، گرافیتی جم ها و صحنه های تبلیغاتی در صورت صلاح دید اون برگزار کننده، آرتمن به اونجا میاد، همکاری میکنه و در کنارش محصول خودشو ارائه میده. تو برنامه های خودمون هست که به زودی یه گرافیتی جم برگزار کنیم. ویژگی این گرافیتی جم ”غیر رقابتی” بودنشه و به شرکت کننده ها به اندازه مساوی از طرف آرتمن هدیه اهدا میشه.برای شرکت، همه میتونن اسکچ بفرستن; اونایی که از کیفیت مناسبی برخوردار باشن انتخاب میشن و ما تو فضایی دوستانه برنامه رو پیش می بریم. به زودی خبرشو برای فرستادن اسکچ ها اعلام میکنیم.در کنار این موارد آرتمن همیشه منتظر پیشنهادات و نظر های هنرمندان و مخاطبان هست ; و تو این مسیر به کمک های شما احتیاج داره، قطعا اگر کارخونه ای قراره باشه ، به حسابدار، پخش کننده، بازار یاب، مهندسین شیمی و … نیاز داره!

 

  • استقبال و حمایت از محصولات تا امروز چجوری بوده؟ راضی بودید؟

اگر از دید یک بیزینس من نگاه کنیم تا امروز استقبال و خرید ضعیف بوده.چیزی که ما تخمین زده بودیم و انتظار داشتیم دو سه برابر بود ولی خب اول راهیم و امیدواریم به مرور جا بیفته و درست بشه. بالاخره بچها هم به اندازه نیازشون خرید کردن و ما هم توقع نداریم که بیشتر از حد نیازشون خرید کنن که در اون صورت بگیم حمایت کردن. ولی از لحاظ غیر مادی، بچها خیلی حمایت و کمک کردن و خیلی از کار هارو دلی پیش بردن، چه کسایی که تو پیجشون گذاشتن چه کسایی که تو این مسیر دخالت مستقیم داشتن و تو زمینه تست و دیزاین این محصول بهمون کمک کردن.

 

  • در آخر اگر حرفی و نکته ای داری بهمون بگو:

از نظر من گرافیتی ایران خیلی نزدیک شده به دوران ۹۴ تو غرب. اینو میشه تو مجله هایی که ایجاد شدن، ورکشاپ ها و ایونت هایی که برگزار میشن و رشد تعداد هنرمندان دید. در آینده ای نه چندان دور جمعیت افراد فعال تو این زمینه به حدی میرسه که بشه براش یه بازار مینیمم تعریف کرد و رسانه هایی درش به صورت جدی فعالیت کنن و یه بخشی از جامعه به حساب بیان. از نظر من رسانه های فعال تو هنر خیابانی بخشی از هنر خیابانی هستن و این هنر چیزی نیست که با کار هنرمند شروع و تموم بشه،بلکه اون رسالت رسانه هاست که میاد هنر رو پخش و ارائه میکنه و نقش خیلی مهمی داره.  در آخرم تشکر میکنم از همه بچه هایی که تو پشت صحنه همه جوره کمک کردن; وقت، آینده و پولشون رو گذاشتن و شبانه روزی همراهمون بودن تا این هدف به یک جایی برسه.

 

ما هم تشکر میکنیم ازت به خاطر وقتی که برای مصاحبه گذاشتی.

 


نقد و بررسی اسپری آرتمن

اسپری آرتمن حاوی ۴۰۰ میلی گرم رنگ آلکیدی مات و تا کنون در دو رنگ سفید و مشکی تولید شده است.

اولین نکته ای که این اسپری را از دیگر اسپری های ایرانی متمایز میکند ، والو ماده آن است که باعث میشود سَری(کپ) های مختلف حرفه ای که مخصوص گرافیتی و کار های هنری هستند روی این اسپری سوار شوند و امکانات کیفی جدیدی در اختیار هنرمند قرار دهند. اما گفتنی است در اولین تولید آرتمن این والو ماده کیفیت مناسبی که قابل رقابت با نمونه های خارجی باشد را ندارد و در فت کپ ها( سَری هایی که شعاع پاشش رنگ بیشتری دارند و خط های پهن ایجاد میکنند) این ضعف دیده میشود; در مصاحبه مطرح شد که این ضعف در تولید بعدی برطرف خواهد ‌شد و جای نگرانی نیست.

البته این نکته را نباید نادیده گرفت که این اسپری در خط های نازک بسیار کارآمد است و کپ های اسکینی روی آن به درستی عمل میکنند.

سال اول سال دموی اسپری آرتمن است و قطعا روز به روز بر کیفیت این اسپری با توجه به آزمون و خطا ها افزوده میشود. رنگ این اسپری از لحاظ پوشش به نسبت نمونه های مشابه ایرانی کیفیت بهتری دارد مخصوصا در رنگ سفید، پیگمنتی که استفاده شده از پوشش خوب و میزان سفیدی مناسبی برخوردار ا‌ست (در اکثر اسپری های سفید این مشکل وجود دارد که رنگ سفید یا کمی به زرد یا خاکستری میزند اما آرتمن این مشکل را حل و به رنگ سفید نزدیک شده است).

از ویژگی های مهم این سری تولید اسپری آرتمن که ”مستر” نام دارد، کم فشار بودن آن است که بسته به نیاز هنرمند، میتواند قابلیت های کیفی خوبی در اختیار او بگذارد و کنترل اسپری را نیز ساده تر کند.

از نکات دیگری که میتوان آن را مورد بررسی قرار داد میزان شره کردن رنگ است که در این اسپری از کیفیت متوسطی برخوردار است.

مشکلی که اکثر اسپری های ایرانی دارند بوی نامطبوع آن است که این مشکل در اسپری های خارجی تا حد قابل قبولی رفع شده، امیدواریم در ایران نیز این موضوع حل شود.

اما در آخر شاید مهم ترین نکته قیمت این محصول باشد;اگر بخواهیم با نمونه های خارجی این اسپری را مقایسه کنیم به نسبت ضعف هایی که دارد قیمت آن پایین تر است و میتوان این ضعف ها را با توجه به قیمت محصول تا حدودی نادیده گرفت، اما فراموش نکنیم که با محصول نهایی آرتمن روبرو نیستیم و قرار است کیفیت آن بهتر شود.

اگر بخواهیم این اسپری را با نمونه های داخلی مقایسه کنیم قیمت بالاتری دارد، در مقابل از امکانات بیشتر و کیفیت نسبی بهتری برخوردار است.

البته بالاتر بودن قیمت به فاکتور های خیلی زیادی بستگی دارد که یک نمونه از آن میتواند تیراژ به نسبت پایین تر این محصول نسبت به کارخانه های اسپری سازی بزرگ باشد.

همانطور که در مصاحبه مطرح شد باید منتظر ادیشن جدیدی از آرتمن که قیمت پایین تر و فشار بالایی دارد باشیم; آرتمن با این نمونه قصد دارد مشکل بالا بودن قیمت خود نسبت به نمونه های ایرانی حل کند.

در ادامه، مجله به صورت مستقل ویدیویی از تست اسپری های آرتمن تهیه کرده که میتوانید از آن دیدن کنید :

 

حمایت از محصول ایرانی قطعا برای بهتر شدن وضع حال حاضر کشور مفید خواهد بود، امیدواریم برند آرتمن به نمونه ای از محصول ایرانی، با کیفیتی مناسب تبدیل و پیشرفت این محصول باعث کمک به جریان هنر خیابانی ایران شود.

برای خرید محصولات آرتمن میتوانید به سایت www.artmancolors.com مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *