حکم کم سابقه ی یک قاضی در حمایت از گرافیتی

“یک قاضی در نیویورک حکمی داده که مبلغ ۶.۷ میلیون دلار بابت تخریب نقاشی بیست و یک گرافیتی آرتیست، به آنها پرداخت شود!”

آیا گرافیتی یک هنر است؟
دادگاهی در بروکلین در رابطه با نقاشی کردن با اسپری بر روی ساختمانی در نیویورک ، پاسخ داده آری، گرافیتی یک هنر است.

چندی پیش یک قاضی حکم داد که سازنده‌ ای که بر روی گرافیتی‌ های ساختمان ‘۵pointz’ در کویینز رنگ سفید زده، حق قانونی هنرمندان شهری، که برای محافظت از هنر عموم می‌ باشد را نقض کرده است;چرا که به گفته‌ نیویورک تایمز آثار موجود بر روی این ساختمان ها شناخته شده بود و مورد تمجید قرار می‌ گرفت.

 

 

طبق گزارش NBC جری والکوف(Jerry Wolkoff) این ساختمانِ متروکه‌ ۲۰۰ هزار فوتی را که قبلا یک کارخانه بوده، در سال ۱۹۷۰ به مبلغ یک میلیون‌ دلار خریداری کرده است.
هنرمندان گرافیتی نیز در سال ۱۹۹۰ به منظور جلب رضایت مالک، با او صحبت کرده و موافقت آقای والکوف را برای نقاشی بر روی ساختمانش کسب کردند.

جاناتان کوهن (Jonathan Cohen) یکی از هنرمندان این دیوار از سال ۲۰۰۲ سعی در مراقبت از آثار روی دیوار و این فضا داشته است. او پیش از این در گفت‌وگویی که سال ۲۰۱۳ با NPR داشته بود گفته :” من گفتم بگذارید کار بر روی این دیوار را شروع کنم؛ بگذارید من دیواری داشته باشم که هیچ منفعتی در آن نباشد و هنرمندان بتوانند روی آن نقاشی کنند؛ دیواری که روی آن، استثنا قائل شدن جایی ندارد …! اگر شما کار خوبی خلق کنید و عالی از آب در بیاید دوام طولانی تری روی دیوار خواهد داشت؛ اگر نه خب شخص دیگری روی آن کار می‌زند…”

 

 

در نوامبر سال ۲۰۱۳ والکوف تصمیم گرفته بود این بنا را تخریب کند و آپارتمان و مرکز‌ تجاری بسازد. اما در آن زمان این بنا نه‌ تنها برای نیویورکی‌ ها و گرافیتی آرتیست‌ ها شناخته شده بود بلکه شهرتی جهانی نیز یافته بود. پیمانکار پروژه‌ (طبق گفته‌ خودش به WNYC) از رنگ‌کار ها خواست که برای جلوگیری از بروز درگیری، شبانه دیوار را سفید کنند.
جری والکوف نیز در این رابطه گفته بود: “این کار را مانند برداشتن چسب زخم باید سریع و یکباره انجام داد …! من حس می‌ کردم این کار هم برای من خوب است و هم برای آن هنرمند ها” با این که والکوف با بی‌ سروصدا انجام دادن این کار از ایجاد درگیری فیزیکی جلوگیری کرد، اما باعث شد منتقدان بسیاری توجهشان به سمت این موضوع جلب شود و خود نیز وجهه‌ منفوری در جوامع هنری پیدا کند!

با این حال انجمن ۵pointz اجازه نداد که تخریب مخفیانه‌ والکوف فراموش شود. یک هفته بعد از سفید کردن دیوار در مارس ۲۰۱۷، حدود ۲۰ تن از هنرمندان گرافیتی شکایتی را نسبت به مالک و پیمانکار تنظیم کردند و قاضی فردریک بلاک (Fredric Block) از منطقه‌ بروکلین آمریکا دستور داد که درخواست ها پیگیری شود.

در سال گذشته وکیل هنرمندان به یکی از اعضای WNYC گفته بود: “اگر به درستی اطلاع می‌ دادند می‌شد مراحلی را برای پاک کردن آثار در نظر گرفت؛ می‌شد عکس ها و ویدیوهای بهتری از آثار ثبت کرد و می‌شد هنر حفظ و نگهداری شود.”
والکوف نیز چنین پاسخ داد: “آنها می‌ دانستند این شرایط همیشگی نیست؛ می‌ دانستند که موقت است”

 

 

بر اساس اطلاعات مجله‌ تایمز، در نوامبر ۲۰۱۷ هیئت منصفه اعلام کرد که سازنده‌ مذکور حقوق هنرمندان را نقض کرده است; طی آن قاضی حکمی صادر کرد که باید ۶.۷ میلیون دلار بابت حداکثر خسارات وارده، به هنرمندان ساختمان مذکور پرداخت شود.
هنرمندان گرافیتی از این رای دادگاه خرسند شدند، چرا که جنگیده بودند تا از نقض حقوقشان جلوگیری شود.

بااوم (Baum) به NPR گفت: “این رای بطور واضحی نشان داد که هنر گرافیتی نیز با هنرهای‌ زیبا در یک دسته قرار می‌ گیرد و به همان اندازه ارزش حفاظت از جانب قانون فدرال را دارد …”

با این که آثار هنری در ۵pointz از بین رفته، اما حالا با این حکم دادگاه نابودی میراث آن قابل تحمل تر است…!

تنظیم و ترجمه: علی امانی / شکوفه پویا
منبع: www.npr.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *