“دیوار نوشته ها”

“دیوار نوشته ها”

علی ر _ : فرهنگ شعارنویسی سال هاست که به واسطه‌ نیاز انسان برای برقراری ارتباط در اکثر نقاط جهان شکل‌ گرفته و همچنان وجود دارد. کشورهای عربی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و دیوار هایشان گاهی حرفهایی برای شنیدن دارند. بطور‌ خاص در خاورمیانه، همزمان با افزایش جنگ و نا امنی این نوع از دیوار نوشته‌ها نیز افزایش یافته؛ تا حدی که به شکل یک اپیدمی درآمده و تصاویرش بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی پیدا کرده‌ است. هرچند فضای مجازی خود به نوعی دیواریست برای نوشتن و حرف زدن، اما دیوار‌های حقیقی هنوز جایگاه خود را دارند. بطور کلی می‌توان گفت دیوار‌های آجری شبکه اجتماعی مردم کف جامعه هستند؛ مردمی که صدایشان به جایی نرسیده است. بطوری که در یکی از همین دیوار نوشته‌ها آمده بود: ” اگر به ما مجال صحبت می‌دادند روی دیوارها نمی‌ نوشتیم… ”
این دیوار نوشته‌ها هرچند در ظاهر از گرافیتی، بخصوص شکل مدرنِ آن فاصله دارند، اما به مثابه‌ شخصی بودن، غیرقانونی بودن، پیام‌رسان بودن و نقش بستن در مکان‌های عمومی، زیرمجموعه‌ گرافیتی به حساب می‌آیند و به نوعی از ساده ترین اشکال آن هستند.
در همین راستا فردی ایرانی_عراقی با نام حسین نخلی، مجموعه‌ ای جالب از دیوار نوشته‌های عربی جمع‌ آوری کرده و در کانالی تلگرامی به نام “ترجِم” منتشر می‌کند.
در ادامه تعدادی از این دیوار‌ نوشته‌های عربی را برایتان به اشتراک می‌گذاریم:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *