گزارش اختصاصی مجله گرافیتی ایران از همایش هیپ هاپ و مسئولیت مدنی

چند روز پیشتر همایشی پیرامون هیپ‌هاپ در تهران برگزار شد. برگزار کنندگان همان دست‌اندرکاران همایش “اشتباه ما بودند که در سال گذشته(میلادی) برگزار شد؛ همایشی که نکات منفی آن بر مفید بودنش می‌چربید! همین مسئله باعث بدبینی ما نسبت به برگزاری دوباره همایشی از جانب آنها شده بود، هرچند این‌بار سعی کردند گرافیتی را نیز در برنامه‌های خود جای دهند و مراسم را با نظم بیشتری برگزار کنند!
اما این بدبینی از آنجایی بیشتر شد که شاهد فحاشی شدید دستاندرکاران این همایش در مقابل انتقاد یکی از گرافیتی رایترهای قدیمی به این رویداد بودیم که جای تاسف داشت و خود دلیل واضحی بر عدم‌شناخت آنها از گرافیتی ایران بود.
حال سوالات متعددی مطرح است، اینکه چه کسانی با چه شناختی در مورد گرافیتی و هیپ‌هاپ همایش برگزار می‌کنند؟ و آیا اصلا برگزاری این همایش‌ها بدون همکاری با بدنه‌ی گرافیتی ایران می‌تواند مفید باشد؟ آیا بطور کلی برگزاری همایش، نشست و گفت‌وگو در فضای آکادمیک می‌تواند برای گرافیتی ایران مفید باشد؟

این موارد حتما نیاز به بحث‌ و گفت‌وگوی بیشتری دارد، اما در ادامه گزارش علیرضا نیکبخت خبرنگار مجله گرافیتی ایران که در موسسه عالی هادی، محل برگزاری همایش حضور داشت را می‌توانید بخوانید:

همایش “هیپ‌هاپ و مسئولیت مدنی” جمعه سیزدهم بهمن ماه در موسسه آموزش عالی هادی برگزار شد.
جمعیت نسبتا خوبی از همایش استقبال کرده بود و همایش در سالنی مناسب برگزار شد. گفتنی است که استقبال کم مخاطبان از خرید بلیط باعث شد بعد از مدت کوتاهی همایش رایگان شود. این همایش نسبت به همایش قبلی یعنی “اشتباه ما” دارای برنامه ریزی و مدیریت بهتری بود اما مشکلی که بشدت همه مخاطبان را آزار می‌داد مشکل صدا بود.
همایش حدود ساعت ۱۴:۳۰ با عرض خیرمقدم و عذرخواهی بدلیل نیم‌ساعت تاخیر پیش آمده اغاز شد.در ادامه ساختار و بخش‌های همایش توضیح داده شد و همایش بصورت رسمی آغاز شد.

 


بخش اول _سخنران اول سحر فائقی(پژوهشگر دوره فوق دکترا) بود که مطالعاتی راجع به جامعه هیپ هاپ کرده بود و بیشتر در زمینه موسیقی رپ سخنرانی خود را در مورد رپر هایی که اشعارشان تم اجتماعی دارند و دلیل استقبال خوب مردم ازین نوع رپ پیش برد. (در این سخنرانی حرفی از گرافیتی زده نشد به همین دلیل از آن با توضیحی مختصر می‌گذریم)

 

 


بخش دوم _ اما سخنرانی دوم، امیر هاتفی‌نیا، خبرنگاری که نامش برای اکثر گرافیتی‌نویسان آشناست. هاتفی نیا سخنرانی خود را با متنی که به یاد دیوانه‌شو هنرمند فقید گرافیتی بود آغاز کرد. او در ادامه اعلام کرد که جرئت نمی‌کند خود را عضوی از خانواده هیپ‌هاپ بداند و صرفا خود را یک خبرنگار که مدتی پیگیر مسائل گرافیتی بوده می‌داند.
محور اصلی حرف‌های او در مورد واکنش‌های گرافیتی آرتیست‌ها به اتفاقات اجتماعی ایران بود که متناسب با آن اسلایدهایی آماده کرده بود ،که در آن اتفاقات و آثاری که در راستای آن از طرف گرافیتی آرتیستان خلق شده بود دسته بندی شده بود و او روی عکس آثار توضیحاتی می داد. در این اسلاید ها به آثاری راجع به سقوط هواپیمای c_130 و سانحه آتشسوزی ساختمان پلاسکو پرداخته شد.
او لابه‌لای حرف‌های خود گریزی به موضوعات دیگر نیز می‌زد؛ مثل ویژگی‌های محتوایی گرافیتی، اهداف و سختی‌هایی که گرافیتی آرتیست‌ها با آن مواجه هستند.
بعد از پایان اسلایدها موضوعاتی راجع‌ به مسئولیت مخاطبان نسبت به گرافیتی‌ها مطرح شد. توصیه‌ای جدی در مورد فاش نکردن موقعیت مکانی آثار توسط مخاطبانی که با آثار عکس می‌گیرند و آن عکس را با لوکیشن اثر در صفحه‌ی شبکه‌ی اجتماعی خود پخش می‌کنند. این اتفاق باعث کوتاه شدن عمر اثر و از بین رفتن آن توسط پاک کننده ها می‌شود. نکته ی دیگر راجع به پاک کردن گرافیتی‌ها توسط خود مردم بود که توصیه شد افرادی که گرافیتی را می‌شناسند با دوستان و نزدیکان خود راجب این هنر صحبت کنند و به ان ها آگاهی دهند تا کمتر با این مشکل روبرو شویم. در راستای این موضوع کمپینی پیشنهاد شد که در آن به راه حل هایی راجع به این موضوع برسیم. موضوع بعدی در مورد ایجاد کمپینی بود برای حمایت از گرافیتی آرتیستانی که به دلیل مشکل مالی کم کارند یا دست از کار کشیده اند؛ در این کمپین که “کمپین اسپری” نامگذاری شده پیشنهاد شد که برای این هنرمندان توسط مخاطب اسپری تهیه شود و حالا به طریقی به دست آن‌ها رسانده شود. توصیه‌ی بعدی هاتفی‌نیا به مخاطبان بحث مطالبه‌گری و پرسشگر بودن از هنرمندان گرافیتی بود؛ او خواست تا بجای تعریف‌هایی که از آثار می‌شود از محتوای اثر از هنرمند سوال شود و مخاطب با هنرمند گفت گو و بحث کند و مورد آخر آنکه هنرمند واقعی را از هنرمندان جعلی بشناسیم.

 


بخش سوم _ ویدیو ای از حر ف های امیر کلان ( استاد دانشگاه و ویراستار ارشد کتاب “هیچکس در بوته نقد”) تهیه شده بود و برای مخاطبان پخش شد و گفته شد که این ویدیو از طریق کانال های گروه نیز پخش میشود.

 

 


بخش چهارم _ محمدصادق امینی(از اعضای تیم خورشید) نکته هایی در مورد مطالعاتی که راجب هیپ هاپ از طرف جامعه اکادمیک شده گفت و به این رسید که مخاطب چه مسئولیتی در قبال هیپ هاپ دارد تا این فرهنگ درست شناخته شود.(در این سخنرانی هم حرفی از گرافیتی زده نشد)
بعد از سخنرانی چهارم چند دقیقه استراحت داده شد و بعد از آن کامیار فکور عضو گروه دی کیشن پرفورمنسی اجرا کرد که توجه حضار را جلب کرد .بعد از آن محمد صادق امینی چند کتاب فارسی در زمینه هیپ هاپ و جامعه شناسی معرفی کرد و موضوعی مطرح کرد برای بحث و گفت و گو که با اظهار نظرات حضار همراه بود.
همایش حدود ساعت ۵:۴۵ عصر به پایان رسید.

(عکس ها اختصاصی و توسط خبرنگار مجله گرفته شده است.)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *