گزارش و توضیحات مجله گرافیتی ایران پیرامون همایش “اشتباه ما”

گزارش و توضیحات مجله گرافیتی ایران پیرامون همایش “اشتباه ما” که در تاریخ ۱۳ تیر ماه با محوریت بررسی موسیقی هیپ هاپ در تهران برگذار شد.
احمدرضا بیدگلی – همایش “اشتباه ما” روز ۱۳ تیرماه در موسسه آموزش عالی آزاد بهار برگزار شد.
گفته شده بود در این همایش برگزارکنندگان قصد دارند به همراه مخاطب راهکارهای نقد اجتماعی را در محوریت موسیقی هیپ هاپ و هنرگرافیتی بررسی کنند.
– بخش اول: سخنرانی محمدصادق امینی (از مسئولین برگزاری همایش)
این همایش حدودا در ساعت ۱۴:۲۰ دقیقه با سخنرانی محمدصادق امینی آغاز شد؛ در لابه‌لای سخنرانی نسبتاً طولانی او، اجازه صحبت به حضار نیز داده می شد که این مسئله همایش را کمی چالش برانگیز کرده بود. در انتهای صحبت های آقای امینی اشاره کوچکی هم به گرافیتی شد؛ هرچند که از قبل اعلام شده بود تیم همایش هم به موسیقی هیپ هاپ و هم به هنرگرافیتی خواهد پرداخت و این مسئله در پوستر همایش نیز قید شده بود، اما سخنرانی ها به طور کامل مربوط به موسیقی هیپ هاپ بود!


– بخش دوم: سخنرانی دکتر حامد کیا (جامعه شناس)
ساعت حدودا ۱۵:۴۵ دقیقه بود که دکتر حامد کیا پشت تریبون رفت. او با تسلط و فن بیان قوی خودش توانست انرژی تحلیل رفته حضار را به همایش برگرداند و البته بازهم محوریت بر موسیقی هیپ هاپ و تاریخچه اش بود! باتوجه به کمبود وقت به هیچکس جز سخنران اجازه صحبت داده نشد!


– بخش سوم: سخنرانی ضبط شده و نیمه تمام نصیر مشکوری ( نویسنده، پژوهشگر و منتقد موسیقی)
ساعت حدودا ۱۶:۳۵ دقیقه سخنرانی ضبط شده ای از نصیر مشکوری پخش شد. ک  یفیت و وضوح صدا چندان جالب نبود که البته به دلیل ضیق وقت، تنها نیمی از سخنرانی ایشان در سالن همایش پخش شد!
– هرچند که از قبل اعلام شده بود دکتر عبدالله کوثری، دکتر اعظم راودراد، سحر فائقی و همچنین جمعی از هنرمندان رپ فارسی از جمله بامداد، رض، سهیل سرب، فرشاد و محمد پیکار حضور بعمل می‌آورند اما متاسفانه هیچ‌یک از آنها در برنامه حضور نداشتند.
مجله گرافیتی ایران نیز با توجه به این که اعضای برگزارکننده اعلام کرده بودند در آن همایش به گرافیتی نیز به صورت ویژه پرداخته خواهد شد و همینطور وعده های دیگری که داده بودند، از این همایش حمایت کرده بود و نام مجله در کنار سه حامی دیگر در سایت ourmistake و پوستر اصلی همایش (که طراحی آن به واسطه مجله گرافیتی ایران بود) نیز قید شده بود!

بنابراین به عنوان یک رسانه تخصصی گرافیتی و دخیل در ماجرا، این حق را برخود مسلّم می بینیم که اعلام ‌کنیم از خروجی این همایش به هیچ وجه رضایت نداریم ولی محتاط ‌تر از قبل همچنان سعی خواهیم کرد از برنامه هایی که می توانند تاثیر مثبتی بر گرافیتی و جامعه‌ی گرافیتی در ایران بگذارند حمایت کنیم.
(فایل های صوتی این همایش در کانال مجله موجود می باشد برای دریافت فایل های صوتی به لینک زیر مراجعه کنید)
همایش اشتباه ما/ بخش اول/ سخنرانی محمد‌صادق امینی

همایش اشتباه ما/ بخش دوم/ سخنرانی دکتر حامد کیا

همایش اشتباه ما/ بخش سوم/ سخنرانی نصیر مشکوری
*این سخنرانی به صورت غیرحضوری و نیمه تمام (تا دقیقه۱۲ از این فایل) پخش شد که ما نسخه کامل آن را دریافت و در اختیار شما قرار داده ایم

One thought on “گزارش و توضیحات مجله گرافیتی ایران پیرامون همایش “اشتباه ما”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *