مقاله: دیوار آزاد یا FreeWall در گرافیتی و معرفی معروف ترین دیوار های آزاد برای گرافیتی در جهان

در مطلبی که در ذیل مشاهده میکنید به توضیح بحث دیوار آزاد در گرافیتی و معرفی معروف ترین منطقه های فری وال در دنیا می پردازیم.

“دیوار آزاد”

گرافیتی در اغلب مناطق جهان جرم بحساب می اید. به همین دلیل هنرمندان گرافیتی هنگام تگ زدن یا نقاشی کردن ریسک زیادی رو بجان می خرند و با سرعت بالایی می بایست آثارشان را خلق کنند. با این حال در سراسر دنیا نقاطی وجود دارد که فری وال یا دیوار ازاد به حساب می ایند یعنی کار زدن در این مناطق قانونی است. ۱۰ مورد از این مناطق را در اینجا به شما معرفی می کنیم که هم کار زدن درآنجا آزاد است و هم افراد را به نوعی تشویق می کنند که به این مناطق بیایند و گرافیتی بزنند.

“معمولا فری وال ها در شهر هایی ایجاد می شوند که گرافیتی در آنها بشدت زیاد است. در واقع در این مناطق مسئولان شهری نتوانسته اند گرافیتی را از بین برده و یا مهار کنند. آنها نهایتا پذیرفته اند که گرافیتی بخشی از هنرشهری است که مردم نیز اغلب به آن علاقه دارند. خب در چنین شرایطی ایجاد محلی برای گرافیتی شاید راه حل خوبی برای کنار آمدن با گرافیتی نویس ها و حتی مهار نسبی آنها باشد. انتخاب و تعیین فری وال ها معمولا به این شکل اتفاق می افتد که شهرداری از پاک کردن گرافیتی در یک منطقه خسته می شود و پس از جدالی طولانی در نهایت تصمیم می گیرد بخشی از دیوار ها را با گرافیتی نویس ها قسمت کند! البته که با این وجود نیز کار زدن روی دیوارهای آزاد به مذاق همه گرافیتی آرتیست ها خوش نمی آید و برخی از آنها همچنان معتقدند که این فری وال ها باعث محدود کردن گرافیتی می شوند، بنابراین آنها ترجیح می دهند در جایی به جز فری وال ها گرافیتی بکشند. از طرفی این دیوارها در جذب توریست هم توانسته اند تاثیر گذار باشند …”

۱۰ منطقه ای که گرافیتی زدن در آنها قانونی است:

۱. هوسیر لن/ ملبورن استرالیا
منطقه ای که در بالا عکس هایش را مشاهده کردید منطقه ای مشهور در بین توریست ها و هنرمندان گرافیتی است. اینجا محلی است که هنرمندان گرافیتی را تشویق می کند و به آنها جسارت می دهد که خلق اثر کنند. و البته در لیست مناطقی که در سفر به استرالیا باید به آنجا سر بزنید نیز نامش هست چرا که هنرمندان پرآوازه ای در اینجا گرافیتی کشیده اند …

 

 

 

 

 

 

 

۲. خیابان topiel/ ورشو/ لهستان
خیابان Topiel فضای وسیع و گسترده ای را در اختیار رایترها و استنسیل زن ها قرار می دهد. در نتیجه مزاحمت خاصی از سوی پلیس منطقه برای گرافیتی کارها وجود ندارد.

٣.کوینز. نیویرک. ایالات متحده امریکا
این منطقه برای عموم ازاده و سراسر دیوارهایش را گرافیتی گرفته است. هنرمندان گرافیتی که اینجا کار میزنن اطمینان کامل دارند که هیچ مانعی برای کار زدن در اینجا وجود ندارد.

۴. تایپی، تایوان:
پلیس فقط و فقط وقتی مداخله میکند که مالک آن منطقه یا با آن ها تماس بگیرد و یا گرافیتی کاران، بنا را تخریب کرده باشد.

 

۵٫ زوریخ، سوئیس:
این منطقه عملا توسط هنرمندان گرافیتی گردانده میشود و پلیس حتی به آنجا سر نمیزند. اینجا جزو معدود محلهایی در دنیا به حساب می آید که فرهنگ گرافیتی را کاملا میتوان در آن مشاهده کرد و گرافیتی به طور کلی قانونی است و از آن حمایت میشود.
 

۶٫ پاریس. فرانسه
در فرانسه محله های بسیاری برای کار زدن قانونی است و ازاد است منتها گروه های هنرمندان گرافیتی خیلی بر مناطقی که قلمروشون بحساب می اید حساسند و برخورد میکنند با غریبه ای که بخواهد انجا کار بزند.

۷٫ تسنو، پراگ
در نزدیکی مترو فلورنس. منطقه ای واقع است بنام تسنو که در میان ساکنین پراک شناخته شده است.
برای گرافیتی آرتسیت ها این منطقه نسبتا امن به حساب می اید و گرافیتی زدن کاملا قانونی است با در نظر داشتن این مزیت که نور چراغ های خیابان در نزدیکی این محل اینجا را روشن کرده.

۸٫ ونیز – کالیفرنیا – ایالات متحده آمریکا
گودال گرافیتی واقع در ساحل ونیز معروف به داشتن فضایی باز و خلاقانه برای هنرمندان خیابانی است. این اصلاغیر معمول نیست که یک هنرمند گرافیتی را ببینید که مشغول مورال زدن در این مکان است. تنها نقطه ی منفی این ماجرا این است که آثار هنری سریع توسط یک هنرمند دیگر رویشان نقاشی میشود.

۹٫ بورقوسن-آلمان
در این منطقه دیواری به طول ۱۵۰متر و ارتفاع۸متر قرار دارد این دیوار در شهرستانی واقع در جنوب شرقی آلمان. در نزدیکی مرز اتریش میباشد و آلمان پذیرای هنرمندان خلاق و رنگ هایشان است.
( متاسفانه عکسی از این منطقه موجود نیست)

۱۰٫ سیدهاونن. کپنهاگ دانمارک
خیلی منطقه مورد تحسین قرار گرفته ای است و این جا را جزو مناطقی که باید دید به حساب می آورند. دیوار سالن شهرت واقع در نزدیکی سیدهاونن پر از کارهای گرافیتی عظیم و پیچیده است. با اینکه هیچ اثری دوام چندانی بر روی این دیوارها ندارد. شهرت این منطقه و باعث شده همه روزه خلاقیت هنرمندان برای یک بار هم که شده در معرض دید بازدیدکنندگان قرار بگیرد.

اگرچه گرافیتی زدن قانونی انقدر هیجان انگیز نیست که گرافیتی زدن غیر قانونی هست اما این حسن رو دارد که زمان هنرمند محدود نیست برای کار زدن پس اثر پیچیده تر و مفصل تری رو هنرمند میتواند ارایه دهد.

منبع:matadornetwork.com
ترجمه: شکوفه پویا(مجله گرافیتی ایران)
(مجله گرافیتی اطلاعات و توضیحات مختصری به این مطلب افزوده است، در هر صورت کپی کردن این مقاله فقط با ذکر نام مجله گرافیتی ایران و آدرس آن مجاز می باشد و تمامی مقالات با نگارش و یا ترجمه مجله گرافیتی ایران می باشد.)

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *