پنج هنرمند برتر خیابانی از نگاه مجله ی آنتن

۵ هنرمند خیابانی جهانی با آثار قوی و بی نظیر:
قوطی های رنگ، اسپری، دیوار ها و بوم های نقاشی، روشنای روز یا خلوت شب ، تنها بخشی از ابزار هنرمندان خیابانی برای خلق آثار هنری شان است. در حالی که گرافیتی چیزی جز چند خط بر نماها و آجر های سیمانی نیست ، زمانی که با دستان هنرمندان با استعداد ذکر شده در لیست زیر خلق شود، با خلاقیت ، دید هنری عمیق و پیام های سیاسی در می آمیزد.
اجازه دهید تنها برای چند دقیقه از زندگی روزمره فاصله بگیریم و بر پنج گرافیتی آرتیست خارج از قید و بند قوانین تمرکز کنیم که با آثارشان دنیا را تغییر دادند.

۱٫Banksy
بنکسی مدت ها یک معما بوده است. این گرافیتی آرتیست چیره دست انگلیسی، سالها پنهانی و گمنام به فعالیت پرداخته. این درحالیست که هویت او همچنان مشخص نیست. طنز های سیاسی گزنده، همواره پایه و اساس سبک وی بوده است. این مرد (و یا زن) دیوار های متعددی از فلسطین تا نیویورک را نقاشی کرده و در آنها وضع دنیای کنونی و از آن مهمتر، دنیای آرمانی را به تصویر کشیده است .

 

 

۲٫ Vhills
این آرتیست جوان پرتغالی با نام اصلی Alexander farto ، بر دیوار های خالی و زیبای لیسبون و لندن طرح زده است. سبک ژیلز خشن، با طرح های عموما بزرگ – مورال – (نقاشی هایی ک بخش کاملی از یک طرف ساختمان را می پوشاند) و پرتره محور است.
مردم عادی و به دور از شهرت موضوع اصلی سبک هنری اوست.

 

 

۳٫ Aakash Nihalani
محدوده ی کاری آکاش در درجه اول، نیویورک است. رنگ های گیرا و ساده به همراه خطوط غیر عادی، بخش عمده ی هنر او را تشکیل می دهد. او حتی در مواردی با به تصویر کشیدن زندگی انسانی در گرافیتی هایش، تصاویری خارق العاده و منحصر به فرد خلق کرده است.طرح های جذاب و مبتکرانه این هنرمند،بر گرفته از شکل های هندسی ابتدایی ،ارزش مشاهده و دنبال کردن را دارد.

 

 

۴٫ Kashink
کاشینک ساکن پاریس است اما با سفر به نقاط مختلف به گونه ای گسترده فعالیت میکند. هنر کاشینک پر از فعل و انفعالاتیست که با رنگ ها و طرح ها نگاشته شده شده اند. نقاشی های او با موضوعاتی از تابو ها گرفته تا لایه های عمیق تر فرهنگ لاتین، انرژی ای ساطع می کند که میتواند همزمان ویرانگر یا آرامش دهنده باشد.


۵٫ A1one
فعالیت در ایران به عنوان یک گرافیتی آرتیست حرفه ای با پاره ای از مشکلات و موانع همراه است.A1one (از زمانی که تنها نگارنده ی ساختمان های ایران بوده تا کنون) تلاش کرده تا به گونه ای با این موانع مقابله کند و با اسپری ای در دست که دیوار های تهران را نقاشی میکنند، شغلی برای خود ایجاد کند. در ابتدای کار، دید هنری او موجب نارضایتی مسئولان شده و دستگیری او را به دنبال داشت. در نهایت نیز از وی خواسته شد تا به کار خود پایان دهد. A1one در حال حاضر ساکن آلمان است و در آنجا به خلق آنچه در سرش و همچنین در جهان می گذرد ادامه میدهد.
منبع:atennamag.com
ترجمه: تینا میربابا(مجله گرافیتی ایران)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *