بیوگرافی: دیر (Dare)

 

“چند روز پیش سالروز مرگ زیگی وان کوئدینگ _ دیر _ بود! دیر یکی از بزرگترین گرافیتی آرتیست های تاریخ گرافیتی جهان به شمار می رود کسی که تاثیر زیادی روی خیلی از هنرمندان گرافیتی دنیا داشته است، دیر را «پدر خوانده استایل» در گرافیتی نیز می دانند، امروز به احترام این هنرمند بیوگرافی کوتاهی از زیگی را برای شما آماده کرده ایم تا با او بیشتر آشنا شوید.
روحش شاد و یادش گرامی”

Sig von koeding a.k.a Dare
۱۵٫۰۹٫۱۹۶۸ – ۰۶٫۰۳٫۲۰۱۰

دیر – Dare گرافیتی آرتیست سوییسی و متولد ١٩۶٨ بود. او به دلیل دقت زیاد در نوشته هایش، پس زمینه های بدیعش ولایه های (layers) روشن اش شهرت یافته است.
او گرافیتی را از سال ١٩٨۶ آغاز کرد. زیگی به مدت دو سال، بدون نام هنری فعالیت می کرد، چون نمیدانست افرادی که گرافیتی کار می کنند نام مستعار دارند. دیـــِر پیش از وقف خود در هنر خیابانی ،ده سال خواننده ی یک گروه راک بود و به شدت تحت تاثیر موسیقی!

او همچنین پیش از آغاز ماجراجویی هایش با گرافیتی، از مدت ها قبل و با خلاقیتی که از سنین کودکی در او شکوفا شده بود، به نقاشی می پرداخت. روزی یکی از دوستان زیگی، در حالی که او کاملا با هنر گرافیتی نا آشنا بود، عکسی از دیوار گرافیتی شده به او نشان داد و از زیگی خواست طرحی مشابه آن را بر دیوار اتاقش نقش بزند. این گونه بود که سفر طولانی زیگی و هزاران اثر دیگری که در پی آن خلق شد، آغاز شد.

زیگی از هنرمندان زیادی تاثیر می گرفت. او آنچه را که از هنر آنها میخواست استخراج می کرد و با جان دادن به آن سبک خود را در آن می گنجاند.طولی نکشید که او الهام بخش سایر هنرمندان شد. شاید گرافیتی چیزی باشد که امروز زیگی را با آن به خاطر می آوریم، اما شهرت او فقط بخاطر گرافیتی های فوق العاده اش نبود. او با دیگران اخت می شد و با آنها رفتاری دوستانه داشت. زیگی در روابط خود با هنرمندان، خالصانه خواهان پیشرفت و ترقی آنان در کارشان بود زیرا که از نظرش دوستی های حقیقی برای زندگی است. متاسفانه، عمر او کوتاه بود و او در سال٢٠١٠ در گذشت. شاید دنیا هنرمندی بزرگ را از دست داده باشد اما نزدیکان او، دوستی با ارزش را از دست دادند. زیگی به ما نشان داد که می توانیم چیزی جدید بیافرینیم و دوستی های عمیق خلق کنیم. تنها کافیست کمی جرئت کنیم، در ادامه ویدیوگرافی از این هنرمند را میتوانید مشاهده کنید.
منبع: widewall.ch
ترجمه ی: تینا میربابا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *