دیوار کهنه، قسمت سوم: ESNCE

OLDWALL_part III
ESNCE
Tehran 1991 – 1997

دیوار کهنه_قسمت سوم:
“ذات _ ESNCE”
در سال های ابتدایی دهه ی ۱۳۷۰ خورشیدی تا اواسط آن ، اکباتان شاید اولین گرافیتی ها را روی دیوارهای خودش می دید، زمانی که “علا” فقط ۱۴سال داشت!
پدرش در رشته معماری دانشگاه برکلی، مادرش در رشته چاپ(هنرچاپ) در کالج شهر سان فرانسیسکو مشغول تحصیل بودند که علا در سال ۱۳۵۶ از پدر و مادر ایرانی در آمریکا متولد شد!
وقتی که فقط ۸،۹ سالش بود تحت تاثیر عموی جوانش با هیپ هاپ آشنا شد و به آن علاقه پیدا کرد و شروع به یادگرفتن DJ کرد و همزمان سعی می کرد گرافیتی نیز کار کند!
وقتی ۱۴سالش بود با دوستانش شروع به کشیدن گرافیتی در خیابان کردند! علا نام ESNCE را برای خودش انتخاب کرد، که برگرفته از کلمه essence به معنی ذات (یا جوهره) بود! آثار ESNCE در تهران بیشتر در حوالی اکباتان کشیده شده بود. علا اولین گرافیتی نویس مدرن ایرانی هست که آثارش در اینترنت به اشتراک گذاشته شده. او در مورد سبک کارهایش اینگونه می گوید:
«من اثرهایی با یک خط خلق می کردم! کارهای من لزوما تروآپ نبودند؛ حروف من بیشتر به سبک وحشی (wild style) شبیه بود، اما همه آنها با یک خط انجام می شد! وقتی الان به کارهای گذشتم نگاه می کنم می بینم که چقدر کارهام مشابه اند! امضامو توی تموم کارهام می بینم و به این فکر می کنم که چگونه بود که من تونستم اینقدر ذات و شخصیتم رو توی تموم کارهام پیاده کنم؛ کارهای یک خطی که خیلی هم سریع انجامشون می دادم، بیشتر مانورمم روی نازکی و کلفتی خط هام بود و اینکه حرکت و موج هایی که به خطوط داده بودم بدون اینکه نیاز باشه داخل حروفم رو با رنگ پر کنم، بدون اینکه سایه بدم، فقط با خط! اینطوری من یک تضادی رو ایجاد کردم که حسم رو هم بدون نیاز به پر کردن حروف و سایه بیان کردم! من توانایی این رو داشتم و می تونستم توی ۵تا۷ دقیقه تو خیابون طرحمو پیاده کنم. هرکسی هم که نگاه کنه می بینه من اونجا نوشتم ذات (essence)! دقیقا E S N C E»

هرچند که این هنرمند آثار گرافیتی زیادی خلق نکرده اما گرافیتی او از استایل قابل قبولی برخوردار بوده است. علا بعدها برای ادامه تحصیل به امریکا رفت و در موسسه ی هنر سان فرانسیسکو و دانشگاه استنفورد تحصیل کرد! وی همچنین از سال ۲۰۰۹ در دانشگاه استنفورد در بخش هنر و تاریخ هنر مشغول تدریس می باشد. او امروزه با سبکی متفاوت نقاشی می کشد و یک visual artist موفق در صحنه ی بین الملل می باشد؛ علا همواره شیفته ی نقاشی های مینیاتور سنتی و نقاشی قهوه خانه ای ایرانی بوده است و تاثیر این نقاشی ها را در آثار امروز او به وضوح می توان مشاهده کرد!نمونه ای از نقاشی های جدید علا را در ادامه مشاهده کنید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *