مقاله: بررسی تازه ترین گردهمایی گرافیتی ایران

بررسی ششمین گردهمایی گرافیتی ایران با نگاهی مختصر به گردهمایی های گذشته…
احمدرضا بیدگلی – بعد از ۴ سال از آخرین گردهمایی گرافیتی ایران، در روز ۹ مهرماه یک بار دیگر، گرافیتی نویس های ایران در تهران دوره هم جمع شدند.
اولین ایوِنت گرافیتی، در مرداد ماه سال ۱۳۸۷ در باشگاه انقلاب تهران به همراه مسابقات اسکیت برگزار شد که برگزار کننده آن، شرکت ردبول بود. در پاییز همان سال گردهمایی دیگری از گرافیتی این بار در دانشگاه هنر و معماری تهران و باز هم با اسپانسرینگ ردبول برگزار شد که سطح چندان قابل قبولی هم نداشت. چند سال بعد سومین ایونت گرافیتی با نام اسپری ۲۰۱۱ که در سال ۱۳۹۰ توسط کلاه استودیو، در کنار دریاچه آدرنالین برگزار و با حضور و استقبال خوب گرافیتی نویس های ایرانی همراه شد که از تمام ایونت های قبلی سطح کیفی بالاتری نیز داشت. گردهمایی چهارم یک سال بعد از آن یعنی در سال ۱۳۹۱ در دانشگاه تهران با تلاش های اوهام (گرافیتی نویس) برگزار شد و چند ماه بعد در اسفندماه همان سال اوهام ایونت دیگری تحت عنوان Labyrinthmira را در دانشگاه هنرهای زیبا برگزار کرد.

تصویری از اولین گردهمایی گرافیتی ایران
مرداد ۱۳۸۷
تهران ، باشگاه انقلاب
برگزار کننده ردبول

 

دومین گردهمایی گرافیتی ایران
آذر ماه ۱۳۸۷
تهران، دانشگاه هنر و معماری
برگزار کننده ردبول

 

سومین گردهمایی گرافیتی ایران(اسپری۲۰۱۱)
مهرماه ۱۳۹۰
تهران، دریاچه ی آدرنالین
برگزار کننده کلاه استودیو

 

چهارمین گردهمایی گرافیتی ایران(Grap 2012)
مهرماه ۱۳۹۱
تهران، دانشگاه تهران

 

پنجمین گردهمایی گرافیتی ایران(Labyrinthmira Festival)
اسفند ماه ۱۳۹۱
تهران، دانشگاه هنرهای زیبا

 

 

ششمین گردهمایی گرافیتی ایران(Write & Ride)
مهر ماه ۱۳۹۵
تهران، اسکیت پارک آب و آتش
ارائه شده توسط کارهات ویپ

 

حالا Write and Ride را میتوان ششمین گردهمایی بزرگ از گرافیتی نویس های ایرانی دانست که هشوار(گرافیتی نویس) در اجرای این مراسم که تقریباً دو هفته پیش در اسکیت پارک آب و آتش تهران برگزار شد، نقش اساسی داشت! اماچیزی که این ایونت را نسبت به گردهمایی های قبلی آن متفاوت می کرد، شکل برگزاری این مراسم بود! چرا که Write and Ride فقط یک ایونت گرافیتی نبود؛ بلکه علاوه بر گرافیتی مسابقات BMX و اسکیت برد نیز در آن برگزار شد و کل مراسم با بیت های جذابی از DJبه صورت زنده پوشش داده می شد که ترکیب خوبی از هنر و ورزش خیابانی را ایجاد می کرد! ما نیز جهت پوشش این رخداد مهم در گرافیتی ایران و همچنین تهیه گزارش، تیم خود را به محل برگزاری ایونت اعزام کردیم.
ششمین گردهمایی گرافیتی ایران با حضور ۱۹ گرافیتی آرتیست از تهران (xamoosh ، Nirone، Dejcrew ، bambam، ashkar ، ada ، hajv hamishegi ، xone، monzal ، tavajoh farda ، Wormbrain ، Betelone ، BILAND MOS ، NEGATIV) به همراه ۴ آرتیست از دیگر شهرها ( gorbe از مشهد ، RASSAM و Ak1 از اصفهان و MP3 از رشت) برگزار شد!
از نکات قابل توجه این ایونت میتوان به حضور دو گرافیتی آرتیست خانم (هجو و آدا) و همینطور حضور گرافیتی نویس های نوجوانی چون فردا و توجه اشاره کرد!

هرچند که رقابت در این گردهماییِ دوستانه واقعاً مطرح نبود و حتی خیلی از گرافیتی کارها با توجه به بی نظمی های موجود ، نتوانستند که تمام قابلیت خودشان را به نمایش بگذارند، اما به هر حال قرار بر این بود به کارهای برگزیده از نگاه داوران جوایزی اهدا گردد که به ترتیب سه اثر از AK1 ، گروه دژ و کار ترکیبی از WormBrain و Blind به عنوان آثار برگزیده معرفی شد!
همانطور که از قبل اعلام کردیم داوران این مسابقه مهرک ریویل و فرید سپهر بودند.
مسئولان برگزاری Write and Ride در مورد نحوه ی اجرای این مراسم و همینطور برنامه هایشان در آینده برای ما گفتند:
«برای اجرای برنامه، حدوداً ۳ماه وقت گذاشتیم و از ابتدا هم قرار بود ایونت در همان تاریخ ۲۶ شهریور برگزار شود؛ حالا به جز آن ۲ هفته جا به جایی، ایونت write & Ride برنامه ای نبود که بخواهد فقط یک بار برگزار شود! این برنامه ادامه خواهد یافت و خبر برنامه های بعدی را در پیج اعلام می کنیم.»


ما نیز قصد نداریم کم و کاستی های این مراسم را زیر ذره بین قرار بدهیم و از بی نظمی های آن گله کنیم؛ چرا که می دانیم دوستان برگزار کننده، اولین تجربه ی خودشان را در این زمینه کسب کردند، اما مسلماً انتظار می رود با توجه به این تجربه، برنامه های بعدی با نظم بیشتری برگزار گردد.
مسئله مهم تر این است که بعداز ۴سال (به جز صادرات گرافیتی آرتیست به خارج از کشور! که حتما به گرافیتیمان ضربه های مهلکی وارد کرده)، هیچ حرکت خاصی در زمینه گرافیتی ایران انجام نشده بود. حالا عده ای با هزاران مشکل سعی کردند گامی مثبت در گرافیتی ایران بردارند!(عکس رو به رو:کسری هاشمی)
ما در حاشیه ی ایونت با خاموش یکی از قدیمی ترین گرافیتی نویس های تهران نیز هم صحبت شدیم. خاموش با دید مثبت نسبت به این نوع گردهمایی ها صحبت می کرد؛ او از نحوه ی آشنایش با نیروان برای ما گفت که در برنامه ی مشابه همین ایونت که در سال ۱۳۹۰ رخ داده بود(spray2011) باعث ایجاد رفاقت چندین ساله بین آن ها شده و بعد تر نیز با هم، هم گروه شدند، او معتقد بود که حتما در این ایونت نیز، اتفاقات مشابهی برای دیگر گرافیتی نویس ها رخ می دهد که باعث آشنا شدن آن ها باهم و همکاری هایی بینشان می شود و این را در نهایت به نفع #گرافیتی ایران می دانست! خاموش همچنین از نیاز ارتباط مستقیم و هم صحبت شدنش با مردم برای ما گفت که لازم می دانست کمی با مردم صحبت کند و مردم نیز با او!
لازم به ذکر است که خیلی از گرافیتی کاران تازه کار آمده بودند تا
…لازم به ذکر است که خیلی از گرافیتی کاران تازه کار آمده بودند تا از نزدیک با گرافیتی آرتیست های با تجربه و یا مستعدی که شاید هیچوقت دیگر نتوانند آن ها را از نزدیک ملاقات کنند ، صحبت کنند و با نشان دادن کارهای بلک بوکشان و یا عکس گرافیتی هایشان از گرافیتی کارانِ با تجربه تر نظر و راهنمایی می گرفتند!
این ایونت البته مخالفانی نیز داشت که شدیداً مخالف برگزاری ایونت گرافیتی به این شکل بودند. آن ها پیش از برگزاری ایونت اعتراضخودشان را به این رخ داد نشان دادند و معتقد بودند که گرافیتی ای که باید معترضانه و حقیقت جو باشد، بازیچه ی برند های معروف شده و مورد سوءاستفاده قرار گرفته و این مقایر با ارزش ها و روح گرافیتی است!
اما انتقاد دیگری که خب شاید بخاطر دور بودن از فضای داخل و البته باز هم با پیش داوری مطرح شده بود، این بود که با تجربه ترهای گرافیتی ایران “بخاطر یک مشت دلار/ اسپری” مانند شوالیه های قدیم به جان هم افتاده اند! اما مشاهدات ما از این مسابقه، یک دورهمی از جامعه ی گرافیتی ایران بود که بعد از سال ها توانسته بودند دور هم جمع شوند و مردم نیز در کنار آن ها و کمتر کسی به فکر اول شدن در این دورهمی بود! (مثال واضح این مدعا در طرح دستگرمی خاموش به وضوح قابل روایت است!) به هرحال شاید بهتر بود مسئولان برگزاری، اصلاً حرفی از رقابت و مسابقه و قضاوت به میان نمی آوردند تا این شُبهه برای کسی پیش نیاید که وعده ی “جایزه” هنرمندان ما را دور هم گرد آورده است!
به هرحال write and ride تمام شد!
حالا این شمایید که با تمام صحبت هایی که در این مدت شاهدش بودید، باید تشخیص بدهید که اینگونه برنامه ها میتواند به پیشرفت گرافیتی ایران کمک کند یا آن را از مسیر درست خارج کند؟
(ویراستار:فاطمه رحیم زاده)

(هر آنچه در سایت مجله گرافیتی ایران قرار می گیرد در صورتی که منبع آن ذکر نشده باشد متعلق به مجله گرافیتی ایران است و هرگونه استفاده به هر نحوی از عکس و مطالب مجله در هر جای دیگری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *