بیوگرافی: زابو (Zabou)

zabou
زابو، بانوی ۲۵ ساله ی استریت آرتیست فرانسوی می باشد که از سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرده است. بعد از مهاجرت او به انگلیس برای تحصیل، به استریت آرت یا هنر خیابانی علاقه ی شدیدی پیدا می کند. از آن زمان به بعد، او خودش را مأمور کرد که در سراسر لندن تا جایی که امکان دارد، نقاشی کند؛ زیرا ذهن او، منبع بی پایانی از طرح های ناب و نو بود.
زابو یکی از فعال ترین هنرمندان لندن است. آثار وی، طنز به فکر فروبرنده اند؛ چنان طراحی شده اند که احساسات بیننده را برمی انگیزند و این بر انگیختگی احساسات، وابسته به پیامی است که مورال های او در خود، در بردارند. تکنیک های مورد استفاده ی او در آثارش استسیل و فری هند(Free Hand) است و او از هر دوی این تکنیک ها در آثارش بهره می برد.
او به سوال پیچ کردن جامعه علاقمند است و در آثارش، گاهی با خنده به جامعه و باورهای آن تلنگر میزند. مهم ترین و نخستین واقعیت در آثار او، این است که تمامی آثار وی، برگرفته از تجربیات شخصی او و زندگی خود اوست؛ این که او هر آنچه در اطرافش مشاهده می کند و با بزرگنمایی در معرض دید عموم قرار می دهد، به نوبه ی خود منحصر بفرد است.
موضوع آثار او، اشخاص خاصی نیستند اما اخیراً نیز، پرتره ی استریت آرتیست ایرانی، Run را کشیده که ماسک بر صورت دارد. زابو، کارهایی با نقش دختران اسپری به دست و در حال دعا هم اجرا کرده است که شاید با پرتره ی Run، بی ارتباط نباشد.


جدا از این واقعیت، چیزی که اساس کار زابو را تشکیل می دهد، این است که او این قابلیت ذاتی را داراست که مکان و محیط را با آثارش ادغام می کند. گویی این فقط یک رویا یا خواسته نیست که او در خیابان ها نقاشی کند؛ بلکه نقاشی های او جزئی از خیابان هاست. آثار او با خیابان هماهنگ اند و در عین حال، این حس را به مخاطب القا می کنند که این آثار در این محل قرار داده شده اند.
این موضوع از مهم ترین ماهیت های گرافیتی است و تعداد کمی از هنرمندان گرافیتی این قابلیت و توانایی را داشته اند که تا کنون به این درجه برسند و این یکی از بارزترین خصوصیات زابو است.
آثار شوخ و به فکر فروبرنده ی زابو، شهرت و سفرهای دور دنیای او را به همراه داشته و او پیام هنرمندانه ی عشق، خوشی و شورش خود را در دنیا پراکنده است.
او در کشورهایی از جمله: انگلستان، فرانسه، پرتغال، قبرس، سوئد، اسپانیا، دبی، آلمان و هلند، کارهایی با ابعاد بزرگ اجرا کرده است. جدا از سفرهای زابو، از جمله دستاوردهای او، حضورش به عنوان یکی از سخنرانانِ بااعتبار، در کنفرانس تدایکس، با موضوع “هرآنچه میدانی اشتباه است!” در لیماسولِ قبرس، در سال۲۰۱۴ می باشد.
همچنین آثار او در کتاب “سیاره ی بنکسی، نوشته ی کت(۲۰۱۴) نیز به چاپ رسیده است. در کتاب ۵۰ زن برتر گرافیتی دنیا در سال ۲۰۱۶، از سری کتاب های گرافیتی نیز، از وی نام برده شده است. در کنار این ها، او آثارش را در گالری معروف “ساتچی” لندن نیز به نمایش گذاشته که در آن گالری، آثار به صورت قسمتی از “ایکس ایکس: یک لحظه در زمان” به سرپرستی اولی والکر در سال۲۰۱۶، به نمایش در آمد.
زابو هنرمندی است که تکنیک و جسارتش، هر لحظه در حال تحول است. او مسلماً به این زودی ها از کارش دست نمی کشد و خوشبختانه هنوز گفتنی های زیادی دارد که با دنیا در میان بگذارد.

منبع: Biography by London Calling Blog – ۲۰۱۶

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *