بزرگترین نقاشی مورال با پیام صلح جهانی

علیرغم اعتراض هایی که بخشی از مردم برزیل به برگزاری المپیک در کشورشان داشتند، روز قبل از مراسم افتتاحیه بازی های المپیک ۲۰۱۶، اولین تلاش برای ثبت رکورد جهانی اتفاق افتاد. اما این رکورد در مسیر دو و میدانی یا در استخر شنا نبود.
این تلاش برروی دیوار بزرگی (در منطقه‌ای که در گذشته بندرگاه بوده و اکنون رو به ویرانی است) رخ نمایان می‌کند، محلی که در آستانه‌ی بازی‌های المپیک چهره‌ای جدید به ‌خود گرفته.

گرافیتی آرتیست برزیلی “ادواردو کبرا” ، در حال ثبت رکورد گینسِ بزرگترین مورال نقاشی شده توسط یک هنرمند است.
خلق اثری هنری کبرا با قوطی‌های اسپری و رنگ‌های متنوع اش که می‌تواند رکورد جهانی جدیدی را به ارمغان آورد، ورود جهانیان به ریودوژانیرو را نیز خوش آمد می گوید.
این اثر هنری با ۱۵/۵ متر ارتفاع، تقریبا ۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد (بطور دقیق ۲۹۴۵ متر مربع) و می‌تواند به عنوان بزرگ‌ترین اثر در نوع خود تلقی شود.

مورالیست ۴۰ ساله اهل سائوپائولو دراین باره می گوید:
“من خیلی خوش‌حالم که تونستم کار‌م رو اینجا در ریودوژانیرو به نمایش بگذارم. این چیزی بود که من مدت‌ها قصد انجام دادنش رو داشتم”

نقاشی “قومیت ها” یا “Etnias” (به‌زبان پرتغالی) روز ۳۰ ژولای رونمایی شد.
برای تکمیل اثرِ کبرا، حدود ۱۰۰ گالن رنگ سفید، ۱۵۰۰ لیتر رنگهای متنوع دیگر و حداقل ۳۵۰۰ قوطی اسپری استفاده شد.

این اثر صورت‌های ۵ فرد بومی از ملیت‌های مختلف هر ۵ قاره را نشان می‌دهد.
کبرا و تیمی متشکل از ۴ هنرمند مهمان، طی ۲ ماه گذشته حداقل ۱۲ ساعت در شبانه روز مشغول به نقاشی کردن بودند. نقاشی جایی در مرکز شهر است که این هنرمندان جانی دوباره به د یوارهایش می‌بخشند.
خیابانی که این نقاشی مورال بر روی دیوارهای آن خلق شده است، قسمتی از بلوار المپیک است. منطقه ای بزرگ به طول ۳ کیلومتر که در آن برنامه‌های مختلفی ارائه و اجرا می‌شود که شامل پوشش بازی‌های المپیک بر روی نمایشگر‌های بزرگ، اجرای موسیقی های زنده و خیابانی، آتش بازی‌های شبانه و فعالیت‌هایی برای کودکان است.
کبرا می‌گوید که طول کار را بزرگ در نظر گرفته‌است که بتواند به‌طور دقیق این افراد بومی را در کار خود به‌ نمایش بگذارد.

وی در مصاحبه‌ای تلفنی گفت:
“۵ شخصیت نشانگر ۵ قاره هستند و این ایده برگرفته از ۵ حلقه‌ی المپیک است.

 

این‌ها افراد بومی این دنیا هستند و مفهوم آن این است که همه‌ی ما یکسان هستیم.
این اولین باری است که من با مردمی از قومیت‌های مختلف کار کردم. همه‌ی ما خاستگاه و اصالتی یکسان داریم و نه‌تنها فقط در بازی‌های المپیک، بلکه همواره باید رابطه‌ی خوبی با یکدیگر داشته باشیم. ما همیشه باید در راه رسیدن به صلح جهانی ایستاد

گی کنیم.”

کبرا افزود: “قومیت‌ها ادامه‌ی پروژه‌ی (تصوراتی از صلح/ Olhares da Paz) است و مضمونش برگرفته از این پروژه است، که هم اکنو

 

ن در حال اجرا است. پروژه‌ای بین المللی و سریالی که در آن تصاویر اشخاصی مانند نلسون ماندلا، مارتین لوتر کینگ، گاندی و مادر ترسا به‌چشم می خورد.
ما در دوره‌ای بسیار مبهم و مملو از تعارض و اختلاف زندگی می‌کنیم. من می‌خواستم نشان دهم همه سازگار و متفق هستند، همه‌ی ما همزاد هستیم.
چالش ها مرا ترغیب به انجام این کار کردند. این ساختمان کاملا متروکه بود، ما باید همه‌ی دیوار را رنگ سفید می زدیم و حتی برخی قسمت‌ها را ترمیم می‌کردیم.
این یک کار تیمی بود. ما در حالی کار رو به پایان رساندیم که مخار‌جمان بیشتر از مبلغی بود که برای این‌کار قرار بود پرداخته شود. بحث پول نبود، ما واقعا می‌خواستیم این کار رو انجام بدهیم.”

اگر کار کبرا در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود، نقاشی قومیت‌های او اندازه ی رکورد فعلی را تقریبا به مقدار دو برابر جابجا خواهد کرد. رکورد فعلی در دستان هنرمند مکزیکی “Ernesto Rocha” است که مورال “Mazatlan” را با ابعاد ۱۶۷۸ متر مربع در سال ۲۰۰۹ به‌ثبت رساند.

کبرا همچنین یکی از ۱۳ هنرمندی است که یک پوستر رسمی برای بازی های المپیک ۲۰۱۶ طراحی کرده است.

مترجم: مازیار کیانی مقدم
منبع خبر: https://www.rio2016.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *