مقاله: چطور از گرافیتی عکس بگیریم؟

چطور از گرافیتی عکس بگیریم؟
نکات ابتدایی و ساده ای وجود دارد که وقتی از یک گرافیتی عکس گرفته می شود، باید مورد توجه قرار گیرد تا عکس بهتری به وجود بیاید. در ابتدا، باید بدانید که گونه ای از هنر را ثبت و مستند می کنید؛ در واقع اثر هنری جدیدی را خلق نمی کنید؛ پس نباید سعی کنید با عکسی که میگیرید، خلاقیت خودت را در عکاسی نشان بدید.
سعی کنید بزرگ ترین عکس ممکن را بگیرید و نسبت به بقیه ی عناصر جالبی که ممکن است به سوژه نزدیک باشد، بی اهمیت باشید. اگر دوست دارید نشان بدهید که عکس در کجا گرفته شده است، عیبی ندارد؛ اما زمانی که میخواهید بیش از اندازه به سوژه ای غیر از گرافیتی بپردازید (گرافیتی جزئی از عکس است و سوژه اصلی نیست) و شما با گوشی آیفون ، عکس میگیرید، سعی کنید تا حد ممکن به دیوار، قطار یا بیلبورد درون عکس، نزدیک بشید تا تصویر بهتری داشته باشید.

اگر با دوربین عکس می گیرید، بهتر است که سرعت شاتر را روی ۱۰۰ بگذارید. این سرعت، برای مواقعی است که در حالت ساکن عکس میگیرید و خودتان به عنوان عکاس، حرکتی ندارید. ضمنا اجازه بدهید بیشترین نور ممکن به عکس برسد. (موارد مربوط تنظیمات فلاشر و نورسنج دوربین های آنالوگ و دیجیتال)
اگر با سرعت ۱۰۰ عکس بگیرید و با سرعت ۲۰۰ و ۴۰۰ مقایسه کنید تفاوت بارزش را حس می کنید.
نکته ی بعد، موقعیت شما در برابر گرافیتی است. یهتر است مقابل گرافیتی قرار بگیرید، نه از اطراف! رو به روی اثر بایستید ک عکاسی کنید. این قانون بسیار مهمی است که باید رعایت کنید زیرا اگر بخواهید از طرفین عکاسی کنید، پرسپکتیو پیچیده ای به وجود می آید و اثرگذاری لازم را از بین می برد.(درواقع مفهوم، فدای نما می شود.)
اگر بعضی اوقات لازم است که عکسی از طرفین گرفته شود، مشکلی ندارد؛ اما در برابر عکس از نمای مستقیم، قابل مقایسه نیست.
اگر یک گرافیتی بسیار بزرگ است و در کادر شما با یک عکس جا نمیشود، می توانید چند عکس بگیرید. در این صورت سعی کنید تمام عکس ها را در فاصله ی مکانی مشخص و یکسانی نسبت به یکدیگر بگیرید. علاوه بر این سعی کنید عکس ها تا حدی “اور لپ” باشند تا بتوانید عکس ها را در کنار هم قرار بدهید و ویرایش کنید.
اگر مجبور به عکاسی در شب بودید، سعی کنید که فلاش رو به سمت بالا و پایین حرکت بدهید یا با توجه به نوع لنز دوربین، مستقیما نور پردازی کنید تا تصویر گرفته شده، دارای لکه یا سایه روشن نباشد.
نویسنده: Brett Webb
ترجمه: شیوا شمرانی(مجله گرافیتی ایران)
ویراستار: فاطمه رحیم زاده


پی نوشت:
Over lap:
“اور لپ”
به معنای روی هم افتادن و قرینه بودن است اما در اینجا به معنای قرارگیری عکس های گرفته شده از گرافیتی، به صورت لب به لب است.
Speed 100:
این عدد، مربوط به سرعت شاتر در دوربین می باشد. سرعت بالای شاتر برای مواقعی است که سوژه متحرک است و ثابت شدن سوژه در عکس می شود؛ اما سرعت کم شاتر، برای زمانی است که سوژه ثابت است و تحرکی ندارد. به خصوص وقتی که شخصی از گرافیتی عکس می اندازد و ثابت است. البته اکثر این موارد، بستگی به محیط و شرایط عکاسی دارد که در لحظه تعیین می شود. سرعت ۱۰۰ برای شاتر مناسب است زیرا در اکثر مواقع، هم سوژه ثابت است و هم عکاس!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *